Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Powięź to struktura łącznotkankowa, która zbudowana jest z włókien kolagenowych. Powięzi otaczają praktycznie wszystkie struktury ludzkiego organizmu – począwszy od narządów wewnętrznych, przez stawy i torebki stawowe, a skończywszy na nerwach. Jednak w dużej liczbie przypadków problemy dotyczące struktur powięziowych przekładają się na rozmaite zaburzenia dotyczące mięśni. Sposobem przeciwdziałania tego typu niedogodnościom jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, z którego można skorzystać np. podczas konsultacji fizjoterapeutycznej w krakowskiej Pracowni Zdrowia.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Funkcje powięzi i przyczyny ich zaburzeń

Struktury powięziowe są często porównywane do błon lub worków, które otaczają wszystkie elementy współtworzące ludzki organizm. Powięzi oprócz funkcji ochronnej odpowiadają za zachowanie integralności i spójności wszystkich struktur. Ponadto przypisuje się im istotne znaczenie w kontekście procesu regeneracji i zdrowienia, odporności czy szeregu ważnych procesów biochemicznych.

Przyczyny zaburzeń powięziowych są w większości przypadków uwarunkowane zmianami przeciążeniowymi, które mogą następować np. wskutek pracy fizycznej czy treningu sportowego. Niemniej jednak liczba czynników ryzyka jest znacznie większa i mowa tu o:

  • nadmiernym stresie,
  • wadach postawy ciała,
  • siedzącym trybie życia,
  • infekcjach i zmianach zapalnych,
  • chorobach narządów wewnętrznych,
  • nieprawidłowym odżywianiu i niedostatecznym nawodnieniu.

Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?

Zaburzona funkcjonalność powięzi polega na upośledzeniu jej przesuwalności, tzw. ślizgania się po strukturach mięśniowych. Wynikiem tego są mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe, a z biegiem czasu może dojść do rozwoju dodatkowych niedogodności. Przeważnie sklejona powięź ulega zgrubieniu i wytwarza zrosty, co może prowadzić do powstawania bolesnych punktów spustowych, ograniczenia zakresu ruchomości czy utrzymującego się uczucia przemęczenia. Niejednokrotnie problemy z funkcjonowaniem powięzi mogą doprowadzić np. do rozwoju zmian zapalnych, które skutkują upośledzeniem dopływu krwi i tlenu do tkanek oraz zmianami obrzękowymi. 

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe nie jest ukierunkowane na bezpośrednie zwalczanie efektów zaburzonej funkcjonalności struktur powięziowych (np. punktów spustowych), a przyczynę występujących dolegliwości. Oznacza to, że wykorzystywane techniki mają za zadanie usunąć wszelkie ograniczenia, rozluźnić nadmiernie napięte struktury oraz przywrócić właściwą przesuwalność powięzi – można by rzec, że fizjoterapeuci dążą do ich odklejenia od mięśni. Upośledzona mobilność mięśniowo-powięziowa jest rozpatrywana w sposób globalny, a występujące dolegliwości niejednokrotnie mogą mieć charakter rzutowany. Natomiast ich przyczyna może być w zupełnie innym, czasami wręcz bardzo odległym miejscu.

W Pracowni Zdrowia w Krakowie wykorzystywane są rozmaite techniki manualne, które pozwalają na eliminację występujących restrykcji (blokad) tkankowych i uwolnieniu powięzi w celu złagodzenia występujących dolegliwości.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe – działanie i efekty terapii

  • Normalizacja napięcia mięśniowego.
  • Przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym.
  • Odzyskanie utraconego balansu np. w kontekście przepływu krwi i tlenu do tkanek.
  • Przywrócenie prawidłowego zakresu ruchomości stawowej, zniesienie uczucia sztywności.
  • Pomoc w rozładowaniu napięcia uwarunkowanego stresem, rozluźnienie emocjonalne, poprawa samopoczucia.

Wskazania do rozluźniania mięśniowo-powięziowego

Zaburzona funkcjonalność powięzi to przede wszystkim problem związany z wszelkiego rodzaju zmianami i zespołami przeciążeniowymi, którym nierzadko towarzyszą mikrourazy mięśni. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest niezwykle często wykorzystywane wśród osób aktywnych fizycznie, co istotnie nie tylko u profesjonalnych zawodników czy osób trenujących intensywnie. Również osoby początkujące, zwłaszcza jeszcze w pełni niezaznajomione z prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń, są szczególnie mocno narażone na niewłaściwy rozkład napięcia mięśniowego i tym samym przesadne obciążenie narządu ruchu.

Jednak rozluźnianie mięśniowo-powięziowe nie jest dedykowane wyłącznie miłośnikom sportu. U osób niećwiczących również można wykorzystać manualne techniki mobilizacji i rozluźniania powięzi, co będzie pomocne w takich przypadkach jak np. dolegliwości bólowe kręgosłupa bez uchwytnej przyczyny, migreny, sztywność karku, nerwobóle, utrzymujące się uczucie drętwienia kończyn, bolesne punkty spustowe, zaparcia czy trudności z utrzymaniem moczu.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe – rodzaje technik

Terapeuci niezwykle często wykorzystują różne metody rehabilitacji, co pozwala w różnorodny sposób zadbać o przywrócenie prawidłowej przesuwalności powięzi.

Pracownia Zdrowia w Krakowie – rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Osoby z Krakowa i okolic, które borykają się z rozmaitymi ograniczeniami ruchowymi, dolegliwościami bólowymi bądź innymi niedogodnościami o niepoznanej przyczynie zapraszamy do krakowskiej Pracowni Zdrowia. Nasi fizjoterapeuci specjalizują się leczeniu problemów o podłożu mięśniowo-powięziowy, co w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się występującego dyskomfortu. Ponadto zachęcamy do poznania naszej oferty naszego gabinety. Zapraszamy do kontaktu i rezerwowania wizyt na konsultacje!

Bibliografia:

  1. Wiaderna K., et al. „Effect of a single session of facial distortion model manual physiotherapy and a selected foam rolling technique on treatment outcomes in cervical spine overload. Pilot study.” Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2020, 22(2): 131-141.
  2. Chochowska M., Hojan-Jezierska D. „Fizjoterapia w leczeniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.” Hygeia Public Health 2018, 53(4): 340-347.
  3. Maśliński P., Woldańska-Okońska M. „The use of fascial distorsion model (FDM) in patient with limited mobility in the shoulder joint – a case report.” Polski merkuriusz Lekarski: Organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego 2017, 42(251): 214-218.
  4. Ajimsha M.S., et al. „Effectiveness of myofascial release: systematic review of randomized controlled trials.” Journal of Bodywork and Movement Therapies 2015, 19(1): 102-112.
  5. Stecco C., Day J.A „The fascial manipulation technique and its biomechanical model: a guide to the human fascial system.” International Journal of Therapeutic Massage & Bodywork 2010, 3(1): 38.