Fizjoterapeuci z krakowskiej Pracowni Zdrowia wiedzą, że proces leczenia nie powinien ograniczać się wyłącznie do technik manualnych. Dlatego u wielu pacjentów wykorzystywane są rozmaite metody przeciwdziałania występującym niedogodnościom. Za przykład może posłużyć suche igłowanie, które wydaje się być rozwiązanie dla szeregu problemów dotyczących narządu ruchu. W jakim celu można zastosować zabiegi suchego igłowania? Jakie efekty niesie za sobą suche igłowanie?
Metoda suchego igłowania to nic innego jak nakłuwanie niezwykle cienkimi igłami w miejsca, które odznaczają się dużym poziomem napięcia mięśniowo-powięziowego i generują mniej lub bardziej intensywne dolegliwości bólowe oraz wiele innych niedogodności (m.in. ograniczenie ruchomości stawowej czy ogólne poczucie dyskomfortu). Punkty te nazywa się punktami spustowymi (ang. trigger points), a przyczynami ich powstawania mogą być m.in. stres, zespoły przeciążeniowe, nieprawidłowa praca narządów wewnętrznych, upośledzone napięcie nerwowo-mięśniowe czy zmiany zwyrodnieniowe stawów. Suche igłowanie jest więc jedną z form terapii punktów spustowych, która może być stosowana samodzielnie lub jako element uzupełnienia innych metod leczenia.
Mogłoby się wydawać, że skoro w suchym igłowaniu wykorzystuje się igły akupunkturowe, to mowa tu o tym samym zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że mówimy o dwóch zupełnie innych rzeczach, które jednak mogą być z powodzeniem wykorzystywane w problemach mięśniowo-powięziowych.
Akupunktura jest to metoda bazująca na nakłuwaniu meridianów (punktów przepływu energii organizmu), co jest związane z koncepcją tradycyjnej medycyny chińskiej. Ponadto igły są wbijane płytko i pozostają nieruchome w trakcie zabiegu.
Przy suchym igłowaniu celem jest konkretny obszar ciała, w którym zlokalizowany jest bolesny punkt spustowy (trigger point). W zależności od problemu igła zostaje wbita głęboko lub płytko. Gdy zajdzie taka potrzeba terapeuta wykonuje nią delikatne manipulacje (niewielkie ruchy igłą w celu drażnienia obolałej struktury i uzyskania pożądanej reakcji fizjologicznej ze strony organizmu).
Terapia z wykorzystanie suchego igłowania jest w pierwszej kolejności rekomendowana osobom borykającym się z rozmaitymi problemami o charakterze mięśniowo-powięziowym, zwłaszcza uwarunkowanych bolesnymi punktami spustowymi czy też zmianami przeciążeniowymi. Niemniej jednak suche igłowanie znajdzie też zastosowanie w dysfunkcjach kojarzonych z aktywnością sportową (np. łokieć tenisisty, kolano skoczka) czy różnego typu zespołach bólowych (np. bolesny bark, tendinopatie dotyczące ścięgien albo zespół cieśni nadgarstka). Ocenę zasadności użycia igieł ocenia fizjoterapeuta – często stanowią one punkt wyjścia dla złagodzenia występujących dolegliwości, co pozwoli użyć innych technik. Ponadto suche igłowanie sprawdzi się w mniej oczywistych kwestiach np. mobilizacji blizny, która może ograniczać zakres ruchomości.
Podobnie jak przy innych zabiegach, tak samo i w przypadku suchego igłowania należy pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Igłoterapia nie powinna być wykonywana w przypadkach aktywnych stanów zapalnych, przy przewlekłych chorobach skóry, zmianach dermalnych, w trakcie stosowania leków przeciwbólowych oraz u osób z gorączką i leczącymi się na choroby zakaźne.
Fizjoterapeuci z Pracowni Zdrowia zapraszają mieszkańców Krakowa i innych rejonów małopolski do zapisów na zabiegi z suchego igłowania. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów pozwoli na postawienie właściwej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego. Zainteresowanych poznaniem dokładnej oferty zapraszamy do kontaktu i rezerwacji terminów na konsultacje!
Bibliografia: