Suche igłowanie

Jest to metoda polegająca na nakłuwaniu bardzo cieniutką igłą mięśni, ścięgien czy więzadeł bez wprowadzania środka farmakologicznego. Wykonywana jest w celu rozluźnienia napiętych włókien mięśniowych, gdzie zlokalizowane są punkty spustowe. To właśnie te miejsca wywołują dolegliwości bólowe u pacjenta, czasami w bardzo odległych miejscach. W trakcie nakłucia dochodzi do odpowiedzi drżeniowej (3-4 skurcze mięśniowe), które zmieniają stan biochemiczny mięśnia.

Suche igłowanie może być również stosowane w przypadku starych urazów ścięgien i więzadeł. W przypadku starych, nieprzepracowanych kontuzji na ścięgnach i więzadłach powstaje blizna, która ma inną strukturę niż zdrowa tkanka, a mianowicie jest mniej elastyczna, przez co powoduje ból i restrykcje w stawie. W tym przypadku igłowanie polega na kilkakrotnym kłuciu blizny w celu jej „otworzenia” i spowodowania kontrolowanego stanu zapalnego w celu poprawy ruchomości w stawie i zniwelowaniu dolegliwości bólowych. Wbrew pozorom nie jest to terapia bolesna i cechuje się wysoką skutecznością.

Idea suchego igłowania różni się od klasycznej akupunktury tym, że igła nie jest wprowadzana powierzchownie w punkty szlaków energetycznych (meridian), lecz znacznie głębiej (nawet do 7-8 cm w głąb ciała człowieka), gdzie oddziałuje na tkankę łączną.