Kinesiology Taping

Dynamiczne plastrowanie czy też kinesiology taping jest niezwykle popularną metodą pracy fizjoterapeutów, która znajduje zastosowanie w leczeniu szerokiej gamy problemów dotyczących narządu ruchu. W krakowskiej Pracowni Zdrowia można skorzystać z usługi aplikacji tapingu, co pozwoli wyeliminować uciążliwe dolegliwości i poprawić codzienne funkcjonowanie. Jakie jest działanie kinesiology tapingu? Przy jakich schorzeniach i zaburzeniach warto stosować dynamiczne plastrowanie?

Kinesiology Taping

Kinesiology taping – co to jest?

Kinesiotaping, kinesiology taping bądź dynamiczne plastrowanie to jedna z technik terapeutycznych stosowanych w rehabilitacji ruchowej. Cała idea tapingu polega na umiejętnym i zaplanowanym oklejaniu określonego (tj. objętego chorobą) obszaru ciała poprzez użycie odpowiednio zaprojektowanych oraz wyjątkowo elastycznych taśm. Sposób aplikacji taśm tapingowych wpływa natomiast na uzyskanie określonego efektu terapeutycznego. Warto też wspomnieć, że plastry kinesiology tape nie zawierają żadnych składników aktywnych np. leków przeciwbólowych czy też substancji o właściwościach rozgrzewających lub chłodzących. Niemniej jednak taśmy mogą się od siebie różnić poziomem rozciągliwości.

Jak działa kinesiology taping?

Skoro taśma do kinesiotapingu jest całkowicie wolna od dodatków, to w jaki sposób oddziałuje na ludzkie zdrowie? Kluczem skuteczności kinesiology tapingu jest odpowiednia metoda aplikacji plastrów oraz miejsce ich naklejenia. Niemniej jednak mechanizm działania dynamicznego plastrowania  jest dla większości technik identyczny – taping oddziałuje na receptory zlokalizowane w skórze, co pobudza układ nerwowy i wyzwala u pacjenta zamierzony efekt terapeutyczny.

Kinesiotaping – efekty

  • Wzrost czucia skórnego.
  • Wspomaganie pracy mięśniowej.
  • Redukcja dolegliwości bólowych.
  • Wzrost elastyczności blizn i skóry.
  • Zwiększenie stabilizacji połączeń stawowych.
  • Rozluźnienie mięśni i innych tkanek miękkich.
  • Korekcja ustawienia powierzchni stawowych np. po przebytej kontuzji.
  • Oddziaływanie na układ krążenia m.in. minimalizacja obrzęków, poprawa mikrokrążenia, wspomaganie przepływu limfy, usprawnienie pracy naczyń krwionośnych.

Wskazania i przeciwwskazania do kinesiology tapingu

Początkowo kinesiotaping był adresowany do osób borykających się z wszelkiego rodzaju kontuzjami i urazami narządu ruchu. Amatorscy i profesjonalni sportowcy wielokrotnie korzystają z kinesiology tapingu, aby przyśpieszyć proces rehabilitacji i odzyskania pełnej sprawności ruchowej m.in. poprzez redukcję zmian zapalnych i tym samym wrócić do treningów. Dziś kinesiotaping sprawdza się także w przypadku rekreacyjnej aktywności ruchowej, która jak wiadomo, jest równie częstym powodem występowania zmian przeciążeniowych mięśni czy problemów dotyczących stawów np. zwichnięć lub skręceń. Taping jest także uzupełnieniem innych metod fizjoterapeutycznych np. terapii manualnej, suchego igłowania czy terapii punktów spustowych.

Niemniej jednak z upływem lat lista wskazań do użycia dynamicznego plastrowania uległa powiększeniu. Kinesiotaping okazuje się pomocny w szeregu innych problemów, jak np. korekcji wad postawy ciała, mobilizowaniu blizn chirurgicznych czy rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni u pacjentów neurologicznych. Ponadto działanie kinesiology tapingu jest często wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa (m.in. przez kobiety w ciąży) oraz przeciwdziałaniu zmianom obrzękowym (np. jako jedna z form drenażu limfatycznego po zabiegach chirurgicznych, które mogą skutkować zastojami limfy). Niewątpliwą zaletą kinesiology tapingu jest uniwersalność jego zastosowania, co oznacza, że można go z powodzeniem używać w ostrej i przewlekłej fazie choroby.

Choć kinesiology taping jest techniką nieinwazyjną, to jednak istnieją przeciwwskazania do jej zastosowania. Aplikacja taśm tapingowych nie jest wskazana w przypadkach:

  • żylaków,
  • tętniaków,
  • świeżo wykonanych tatuaży,
  • łuszczycy w miejscu aplikacji,
  • świeżych blizn pooperacyjnych,
  • niezrośniętych złamań kostnych,
  • choroby zakrzepowej żył głębokich,
  • niewydolności krążenia (III i IV stopień NYHA),
  • przerwanej ciągłości skóry np. ran i odczyny zapalne.

Kinesiology taping – Pracownia Zdrowia w Krakowie

Fizjoterapeuci z Pracowni Zdrowia zapraszają mieszkańców Krakowa i okolic na skorzystanie z usługi dynamicznego plastrowania. Wykorzystujemy kinesiology taping jako jeden z elementów kompleksowego procesu rehabilitacji. Zainteresowanych zachęcamy do rezerwacji terminów konsultacji, aby w praktyce sprawdzić wiedzę i umiejętności naszego doświadczonego zespołu, a razie pytań – do kontaktu.

Bibliografia:

  1. Csapo R., Alegr L.M. „Effects of Kinesio taping on skeletal muscle strength – A meta analysis of current evidence.” Journal of Science in Medicine in Sport 18.4 (2015): 450-456.
  2. Artilio D.P., Bertolini G.R.F. „Kinesio taping: application and results on pain: systematic review.” Fisioterapia e Pesquisa 21 (2014): 94-99.
  3. Montlabo A.M, Cara E.L., Myer G.D. „Effect of kinesiology taping on pain in individuals with musculoskeletal injuries: systematic review and meta-analysis.” The Physican and sportsmedicine 42.2 (2014): 48-57.
  4. Yoshida A., Kahanov L. „The effect of kinesio taping on lower trunk range of motions.” Research in sports medicine 15.2 (2007): 103-112.