Osteopatia

Fizjoterapia i osteopatia to pokrewne, a zarazem niezwykle odmienne od siebie dziedziny leczenia manualnego. Nierzadko osteopatię określa się mianem rozwinięcia czy też zaawansowanej formy rehabilitacji ruchowej. Pracownia Zdrowia w Krakowie oferuje możliwość skorzystania z konsultacji osteopatycznych, które znajdują zastosowanie w szeregu problemów i rozmaitych jednostkach chorobowych.

Osteopatia

Osteopatia a fizjoterapia – różnice

Choć fizjoterapeuci i osteopaci zajmują się leczeniem problemów związanych z narządem ruchu, to jednak istnieją duże różnice w zakresie podejścia i sposobów na przeciwdziałanie występującym niedogodnościom. Fizjoterapia jest skoncentrowana przede wszystkim na układzie kostnym, strukturach mięśniowo-powięziowych i otaczających tkankach miękkich jak np. więzadła, ścięgna czy torebki stawowe. To właśnie te sfery stanowią główny obszar działania fizjoterapeutów. Niemniej jednak nie można zapominać, że fizjoterapeuci mogą oddziaływać na  układ nerwowy, układ chłonny czy narządy wewnętrzne. Niemniej jednak ogół działań sprowadza się w głównej mierze do narządu ruchu.

Osteopatia nie bez powodu nazywana jest rozszerzeniem nauk fizjoterapeutycznych. Oprócz anatomii, fizjologii i biomechaniki układu ruchu kluczową rolę odgrywa holistyczne postrzeganie człowieka. Oznacza to, że osteopata nie koncentruje się wyłącznie na problemach związanych z aparatem ruchu. Osteopaci analizują pacjentów pod kątem szeregu innych parametrów np. sfery emocjonalnej, przepływu płynów ustrojowych, wrażliwości układu nerwowego czy równowagi hormonalnej. Holistyczne podejście osteopatii przekłada się na wielowymiarowe oddziaływanie terapii na organizm – zabiegi oprócz wyraźnej poprawy funkcjonowania narządu ruchu przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu zdrowia.

Warto podkreślić, że osteopatia nie przewiduje stosowania leków w trakcie terapii! Jej celem jest eliminowanie problemu, a nie wyciszanie. Dlatego też osteopaci nie tylko koncentrują się na zwalczeniu dolegliwości, ale i stymulacji organizmu do procesu samoleczenia.

Jak pracuje osteopata?

Kompleksowy charakter pracy osteopatów jest równoznaczny z wykorzystywaniem różnorodnych metod leczenia manualnego. Wielopoziomowa analiza organizmu wymaga rozmaitych umiejętności oddziaływania na ludzkie narządy i współtworzące je struktury. Z tego też powodu trudno wskazać na konkretne sposoby leczenia osteopatycznego. Osteopaci podczas kontaktu z pacjentem bazują na m.in. różnych technikach rozluźniania mięśniowo-powięziowego, terapii manualnej bądź czaszkowo-krzyżowej. Sposób pracy jest dostosowywany do zdiagnozowanego problemu – osteopatia nie bazuje na schematach lub gotowych procedurach, gdyż zakłada, że przyczyna występujących niedogodności ma złożone podłoże i wymaga indywidualnych rozwiązań.

Osteopatia – wskazania

Konsultacje osteopatyczne są rekomendowane w różnorodnych problemach. Studia z zakresu osteopatii obejmują nie tylko sferę aparatu ruchu, ale i pozostałe układu ludzkiego organizmu. Dlatego też wizyty u osteopaty mogą dotyczyć zarówno typowych problemów (np. dyskopatia, zmiany przeciążeniowe, ból kręgosłupa, bóle mięśniowo-stawowe, bolesne punkty spustowe, zaburzenia funkcjonalności powięzi, migreny szyjnopochodne), jak i w mniej oczywistych schorzeniach (np. endometrioza, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączkowanie, nerwica, szumy uszne, zaparcia i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaburzenia snu).

Działanie i efekty osteopatii

Rezultaty wizyt u osteopatów są przeważnie odczuwalne i zauważalne po pierwszym spotkaniu. Wraz z każdym kolejnym spotkaniem pacjenci zazwyczaj dysponują znacznie lepszym zakresem ruchu i mobilnością, a ból i towarzyszące mu niedogodności charakteryzuje o wiele mniejsze nasilenie. Bardzo częstym rezultatem jest również poprawa dotychczasowego samopoczucia oraz obniżenie poziomu odczuwanego stresu.

Niemniej jednak istnieje prawdopodobieństwo, że osteopatia, eliminując dotychczasowe dolegliwości, spowoduje ujawnienie się nowych problemów – nie jest to zamierzony efekt, lecz naturalna reakcja organizmu na zastosowane techniki manualne i regenerację. To po prostu kolejny etap całego procesu terapeutycznego, który informuje osteopatę o postępach dotychczasowej pracy i wyznacza dalszy kierunek leczenia.

Konsultacje osteopatyczne są przeważnie bezbolesne, choć w niektórych przypadkach zastosowane manipulacje i techniki mogą wywoływać dolegliwości bólowe – osteopata informuje jednak o tym pacjenta. Ponadto warto też wspomnieć, że istnieje szansa pojawienia się odczynu pozabiegowego np. zawrotów głowy, lekkiego bólu, utrzymującego się uczucia zmęczenia czy dyskomfortu w miejscu zabiegowy. Niedogodności te są jednak tymczasowe i mijają po kilku dniach.

Pracownia Zdrowia w Krakowie – osteopatia

Pracownia Zdrowia zaprasza osoby z Krakowa i okolic na badanie i terapię z wykorzystaniem osteopatii. W naszym zespole znajdują się certyfikowani osteopaci, którzy z chęcią pomogą w leczeniu występujących dolegliwości oraz zadbają o przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia. Zainteresowanych sprawdzeniem zalet osteopatii w praktyce zachęcamy do kontaktu i rejestracji wizyt.

Bibliografia:

  1. Vaucher P., et al. „The role of osteopathy in the Swiss primary health care system: a practice review.” BMJ open 2021, 8(8): e023770.
  2. Bergna A., et al. „A new perspective for somatic dysfunction in osteopathy: the variability model.” Journal of Bodywork and Movement Therapies 2020, 24(3): 181-189.
  3. Smith D. „Reflecting on new models for osteopathy – it’s time for change.” International Journal of Osteopathic Medicine 2019, 31: 15-20.
  4. Cerritell F., et al. „Osteopathy for primaty headache patients: a systematic review.” Journal of Pain Research 2017, 10: 601-611.
  5. Posadzki P., Ernst E. „Osteopathy for musculoskeletal pain patients: a systematic review of randomized controlled trials.” Clinical Rheumatology 2011, 30: 285-291.
  6. Ferguson A. „A review of the physiology of cranial osteopathy.” Journal of Osteopathic Medicine 2003, 6(2): 74-84.