Masaż tkanek głębokich

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia manualnego jest masaż, którego początki sięgają starożytności. W dzisiejszych czasach częściej mówi się o masażu tkanek głębokich czy masażu łącznotkankowym, co w pewnym stopniu obrazuje zakres jego oddziaływania na układ mięśniowo-powięziowy. Fizjoterapeuci z Pracowni Zdrowia w Krakowie często stosują masaż głęboki do przeciwdziałania szeregu dolegliwościom dotyczącym aparatu ruchu. Ponadto masaż łącznotkankowy okazuje się bardzo dobrym uzupełnienie dla wielu innych technik. Na czym polega masaż tkanek głębokich i jakie są efekty jego wykonywania?

Masaż tkanek głębokich

Czym jest masaż tkanek głębokich?

Dokładne zdefiniowanie masażu głębokiego jest niezwykle trudne – istnieje wiele koncepcji, które przedstawiają go na różne sposoby. Niemniej jednak masaż łącznotkankowy, to z całą pewnością najbardziej precyzyjna forma masażu, która pozwala na wyjątkowo skuteczne rozluźnienie nadmiernie napiętych struktur np. mięśni czy powięzi. Głównym założeniem tego rodzaju masażu jest, jak wskazuje sama nazwa, oddziaływanie na głęboko położone struktury. Powolne i dokładne ruchy często kojarzą się z silnym i bolesnym naciskiem na tkanki.

W praktyce masażyści i fizjoterapeuci stawiają na ergonomię m.in. wykorzystując odpowiednie ustawienie stołu i ciężar własnego ciała, co wywiera dogłębny wpływ na części ciała objęte zmianami przeciążeniowymi czy dolegliwościami bólowymi. Podczas masażu łącznotkankowego wykorzystuje się nie tylko dłonie, ale i przedramiona, łokcie, pięści czy kostki. Ogromna ilość technik sprawia, że masaż ten może oddziaływać na problematyczny obszar w różnorodny sposób.

Pacjenci krakowskiej Pracowni Zdrowia bardzo chętnie decydują się na zabiegi masażu tkanek głębokich, co wynika z faktu, że ta metoda daje szybkie i odczuwalne rezultaty. Praktycznie już po pierwszym zabiegu stan zdrowia ulega poprawie, a wiele uciążliwych niedogodności zostaje znacznie osłabiona. Ponadto masaż łącznotkankowy jest częstym dodatkiem do innych metod pracy z pacjentami np. terapii manualnej, neuromobilizacji czy terapii punktów spustowych.

Działanie i efekty masażu tkanek głębokich

  • Polepszenie ukrwienia tkanek.
  • Przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni.
  • Rozklejenie nieprawidłowo sklejonych powięzi.
  • Zwiększenie zakresu ruchomości w obrębie stawów.
  • Poprawa mobilności poprzez wzrost elastyczności tkankowej.
  • Zwalczenie dolegliwości bólowych i bolesnych punktów spustowych.
  • Zniesienie uczucia ciężkości – polepszenie nastroju i redukcja następstw nadmiernego stresu.
  • Pomoc w przywróceniu prawidłowej postawy ciała np. wyrównując ustawienie barków wskutek normalizacji zaburzonego napięcia mięśniowego.

Wskazania do masażu tkanek głębokich

Zabiegi z użyciem masażu łącznotkankowego są w głównej mierze rekomendowane przy problemach z układem mięśniowo-powięziowym. Zespoły bólowe i przeciążeniowe, zmiany zwyrodnieniowe, kontuzje sportowe, ograniczenia zakresu ruchu, dolegliwości bólowe o charakterze neurologicznym (np. rwa kulszowa) czy stany pooperacyjne i pourazowe, to zaledwie część dolegliwości, w których można wykorzystać działanie masażu głębokiego. Metoda ta sprawdzi się również w przypadkach wad postawy ciała np. w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, co pozwala na skuteczne skorygowanie sylwetki.

Warto też pamiętać, że masaż głęboki nie jest wykonywany wyłącznie w obrębie kręgosłupa! Problemy w obrębie pozostałych części ciała (np. kolano skoczka, łokieć tenisisty czy kciuk narciarza) również mogą zostać poddane masażowi łącznotkankowemu. Terapeuta przed zabiegiem przeprowadza wywiad i badanie funkcjonalne, aby ocenić aktualny stan pacjenta i podjąć decyzję o możliwości wykonania masażu.

Kiedy nie wykonywać masażu głębokiego? Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu tkanek głębokich są niemalże identyczne z innymi masażami. Przede wszystkim masaż nie może zostać wykonany u osób mających problemy o charakterze choroby zakrzepowej i innymi niedogodnościami dotyczącymi naczyń krwionośnych. Masaż łącznotkankowy jest przeciwwskazany w przypadkach ostrego stanu zapalnego i ostrej fazy choroby, obrzęku limfatycznego, infekcji zakaźnych i towarzyszących mu dolegliwości (np. gorączka) czy chorób nowotworowych. Ponadto zabiegi masażu są zabronione u pacjentów z problemami dermatologicznymi np. infekcją skórną (np. trądzik, grzybica), otwartymi ranami, owrzodzeniami.

Niemniej jednak nasi fizjoterapeuci zawsze przed rozpoczęciem zabiegu zapoznają się ze stanem zdrowia pacjenta. Badania podmiotowe i przedmiotowe są nieodłącznym elementem procesu terapeutycznego prowadzonego przez naszych specjalistów.

Pracownia Zdrowia – masaż tkanek głębokich Kraków

W krakowskiej Pracowni Zdrowia oferujemy zabiegi masażu tkanek głębokich. Masaż łącznotkankowy wykonujemy u pacjentów z rozmaitymi dolegliwościami dotyczącymi struktur mięśniowo-powięziowych. Niejednokrotnie wykorzystujemy go jako forma uzupełnienia innych technik leczenia manualnego. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę – nasi specjaliści zadbają o fachową ocenę aktualnego stanu i zaproponują odpowiednią terapię, aby szybko i skutecznie uporać się z występującymi niedogodnościami.

Bibliografia:

  1. Koren Y., Kalichman L. „Deep tissues massage: What we are talking about?.” Journal of Bodywork and Movement Therapies 2018, 22(2): 247-251.
  2. Uryzaj R., Kuklińska A., Cabak A. „The effect of deep tissue massage on tension reduction in the structural components of superficial back line.” Polish Journal of Sport Medicine 2016, 32(3): 157-163.
  3. Saban B., Deutscher D., Ziv T. „Deep massage to posterior calf muscles in combination with neural mobilization exercises as a treatment for heel pain: a pilot randomized clinical trial.” Manual Therapy 2014, 19(2): 102-108.
  4. Wytrążek M., Chochowska M., Marcinkowski JT. „Masaż tkanek głębokich – konieczne podejście terapeutyczne wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu.” Problemy Higieny i Epidemiologia 2013, 94(3): 428-434.
  5. Zheng Z., et al. „Therapeutic evaluation of lumbar tender point deep massage for chronic non-specific low back pain.” Journal of Traditional Chinese Medicine 2012, 32(4): 534-537.