Pojęcie terapii manualnej nie odnosi się wyłącznie do tkanek miękkich i struktur narządu ruchu. Idealnym przykładem jest metoda określana mianem neuromobilizacji, której twórcą jest David Butler. Fizjoterapeuci z Pracowni Zdrowia w Krakowie oferują możliwość skorzystania z działania neuromobilizacji. Na czym polega ta metoda? Kiedy warto ją wykorzystać? Jakie efekty można osiągnąć dzięki neuromobilizacjom?
W celu zrozumienia techniki neuromobilizacyjnej należy poznać teorię Davida Butlera. Twórca metody założył, że przeciążenie układu nerwowego następuje wskutek oddziaływania dwóch grup czynników:
Niemniej jednak głównym punktem teorii Butlera jest to, że układ nerwowy jest obciążany w praktycznie każdym ruchu. Wykonywanie czynności dnia codziennego, nawet tych najprostszych, powoduje stopniową utratę plastyczności struktur układu nerwowego – mówiąc prościej: nerwy i otaczające je elementy są uciskane wskutek ograniczonej przesuwalności względem siebie. Wskutek sumowania się tych wszystkich ruchów i oddziaływania poszczególnych czynników, organizm zaczyna gorzej funkcjonować, a efektem są dolegliwości bólowe, wzmożona tkliwość tkanek oraz objawy neurowegetatywne np. biegunki czy problemy z trawieniem. Tego typu problemy określa się mianem zaburzeń neuromechanicznych.
Neuromobilizacje wg Butlera są najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie struktur nerwowych z nadmiernego ucisku i przywrócenie im prawidłowej przesuwalności. Efekt ten może zostać uzyskany wskutek manualnego oddziaływania na odpowiednie tkanki miękkie – fizjoterapeuci z krakowskiej Pracowni Zdrowia zapraszają na konsultacje i skorzystanie z profesjonalnych zabiegów neuromobilizacyjnych.
Przed przystąpieniem do bezpośredniej pracy z pacjentem niezbędne jest przeprowadzanie gruntownego badania neurologicznego. W tym celu terapeuta dokonuje:
Dopiero na podstawie uzyskanych informacji z badania można przystąpić do wykonania neuromobilizacji, które mają na celu poprawę możliwości neuromechanicznych ciała. Sam sposób pracy z pacjentem jest zindywidualizowany do konkretnego przypadku. Mobilizacjom poddaje się zarówno nerwy obwodowe i tkankę łączną otaczającą nerwy, jak i opony i nerwy rdzeniowe czy rdzeń kręgowy.
Neuromobilizacje wg Butlera mogą być realizowane w następujący sposób:
W większości przypadków fizjoterapeuci decydują się na połączenie wszystkich powyższych sposobów, aby zagwarantować pacjentom szybsze efekty terapeutyczne. Neuromobilizacje są początkowo krótkotrwałymi i szybkimi zabiegami, które wykonuje się w tempie od 2 do 4 sekund z krótką przerwą przed kolejną serią. Z biegiem czasu i wraz z polepszeniem stanu pacjenta następuje wydłużenie tego czasu czy zwiększenie liczby serii.
Nie będzie zaskoczeniem, że głównym wskazaniem do wykonywania technik neurmobilizacyjnych są wszelkiego rodzaju problemy z narządem ruchu o podłożu neurologicznym. Dlatego też neuromobilizacje Butlera sprawdzą się w przypadkach rwy udowej i kulszowej, zespołu bolesnego/ zamrożonego barku, zespołu cieśni nadgarstka, zespołów korzeniowych oraz szeregu innych problemów, które przebiegają w asyście zaburzeń czucia lub osłabienia siły mięśniowej.
Podobnie jak w innych metodach rehabilitacji, tak samo i w przypadku neuromobilizacji istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród najistotniejszych należy wymienić: gorączkę, choroby nowotworowe układu nerwowego i kręgosłupa, ostre uszkodzenia obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego, niestabilność kręgosłupa, zespół ogona końskiego oraz objawy mogące wskazywać na tego typu uszkodzenia, infekcje i ostre stany zapalne, a także ból spoczynkowy oraz wrodzone anomalie kręgosłupa (np. dysplazja).
Osoby mające problemy natury neurologicznej, które pomimo dotychczasowego leczenia nie uzyskały nawet minimalnej poprawy własnego stanu zdrowia, zapraszamy do Pracowni Zdrowia w Krakowie. W naszym zespole znajdują się profesjonalni i doświadczeni fizjoterapeuci, którzy z chęcią pomogą w pokonaniu występujących dolegliwości. Oprócz neuromobilizacji wg koncepcji Davida Butlera oferujemy szereg innych metod rehabilitacyjnych, które pozwolą powrócić do zdrowia i odzyskać sprawność ruchową. Zapraszamy do kontaktu i na konsultacje – dokonamy fachowej oceny Twojego stanu i zaproponujemy odpowiednie leczenie.
Bibliografia: