Migrena (migrenowe bóle głowy)

Migrena

Czym jest migrena?

Mianem migreny określa się schorzenie nerwowo-naczyniowe, które zalicza się do grona samoistnych dolegliwości bólowych głowy. W większości przypadku przypuszcza się, że migrena jest rezultatem nagłego i niekontrolowanego skurczu naczyń krwionośnych. Efektem tego jest zaburzenie prawidłowego przepływu krwi, co w konsekwencji przyczynia się do silnych dolegliwości bólowych głowy i szeregu innych niedogodności.

Migrena

Jakie są przyczyny migreny?

U wielu osób borykających się z migrenowym bólem głowy trudno wskazać jeden, konkretny czynnik wyzwalający wspomniane dolegliwości. Przeważnie migrena jest rezultatem oddziaływania kilku czynników prowadzących do nasilenia odczuwanego bólu. Wśród nich wymienia się m.in. problemy hormonalne, zmęczenie psychiczne i fizyczne, problemy ze snem, nadmierny stres, przesadny hałas, intensywne światło, zbyt dużą ilość kofeiny, nagłe zmiany ciśnienia lub temperatury.

Objawy migreny

  • Silny ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Nudności, wymioty
  • Trudności ze skupieniem
  • Nadwrażliwość na bodźce np. światło, zapach, hałas

Ponadto u wielu osób z migreną występują objawy współtowarzyszące np. dreszcze, ból brzucha, wzmożoną potliwość.

Migrena z aurą

Termin migreny z aurą odnosi się do specyficznej postaci samoistnego bólu głowy. Aura stanowi zapowiedź zbliżającego się ataku migreny i może pojawić się nawet kilka dni wcześniej. Symptomy wskazujące na migrenę z aurą to m.in. mroczki przed oczami.

Migrena szyjna – przyczyny i objawy

Ból głowy od kręgosłupa czy też szyjnopochodne bóle głowy są niezwykle częstym problemem. Niejednokrotnie określa się je mianem migreny szyjnej, a jej przyczyny są zróżnicowane. Wśród nich należy wymienić uszkodzenie stawu szczytowo-obrotowego, bolesne punkty spustowe w obrębie mięśni szyi, barków i górnej części klatki piersiowej, wady postawy ciała (np. plecy okrągłe, nadmierne wysunięcie głowy w przód), czy też ucisk korzeni nerwowych w wyniku dyskopatii.

Migrena szyjna również odznacza się silnym bólem głowy, który przeważnie jest zlokalizowany w obrębie potylicy, czoła czy skroni. Bardzo często ból wywołuje wrażenie ucisku i ciągnięcia głowy w tył. Niejednokrotnie przy szyjnopochodnych bólach głowy pojawia się uczucie sztywności porannej karku. Ponadto chorym towarzyszą inne niedogodności m.in. pogorszony nastrój, mdłości i skłonność do wymiotów, problemy z koncentracją, zawroty głowy.

Cierpisz na migrenowe bóle głowy? Albo po prostu zmagasz się z bólami głowy niewiadomego pochodzenia? W trakcie występowania dolegliwości nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, a leki przestają powoli działać?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Waliszewska-Prosół M., et al. „Migrena – współczesne metody leczenia, przyszłe terapie.“ Polski Przegląd Neurologiczny 2021, 17(1): 19-35.
  2. Wójcik-Drączkowska H., et al. „Migrena – rozpoznanie i leczenie.” Forum Medycyny Rodzinnej 2007, 1.2: 109-114.
  3. Linde M. „Migraine: a review and future directions for treatment.” Acta Neurologica Scandinavica 2006, 114: 71-83.