Wady kręgosłupa

Wady kręgosłupa

Czym są wady kręgosłupa?

Wadą postawy określa się wszystkie anomalie od ogólnie przyjętych norm dotyczących prawidłowej postawy. Zmiany mogą być rezultatem strukturalnych lub czynnościowych zaburzeń. Charakterystyczną cechą dla wadliwej postawy ciała jest to, że utrzymanie prawidłowej sylwetki jest równoznaczne z koniecznością mocnego zaangażowania mięśni.

Wady kręgosłupa można podzielić na:

  • Wrodzone, które mogą pojawić się na każdym etapie życia płodowego. Dotyczą kości lub mięśni.
  • Nabyte – wśród nich należy wymienić dwie pomniejsze grupy:
  • Rozwojowe, które są uwarunkowane różnorodnymi chorobami struktur narządu ruchu np. krzywica, martwica kości, choroba Scheuermanna.
  • Nawykowe stanowiące rezultat oddziaływania czynników środowiskowych (np. źle przygotowane stanowisko pracy), fizjologicznych (np. wady wzroku prowadzące do niewłaściwego ustawienia głowy) oraz morfologicznych (brak równomiernego napięcia mięśniowego).

Wady kręgosłupa
Wady kręgosłupa – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Plecy okrągłe

Wada kręgosłupa nazywana plecami okrągłymi polega na tzw. hiperkifozie – nadmiernym wygięciu odcinka piersiowego ku tyłowi. Osoba borykająca się z plecami okrągłymi charakteryzują się nadmiernym osłabieniem mięśni: prostownika grzbiet, karku, ściągających łopatki i brzucha. Wynikiem tego jest nadmierne wysunięcie głowy i barków do przodu. Z kolei mięśnie klatki piersiowej ulegają przykurczowi i nadmiernemu napięciu, co powoduje pogorszenie wydolności i osłabienie oddechu.

Plecy wklęsłe

Problem określany mianem pleców wklęsłych dotyczy tzw. hiperlordozy – przesadnym pogłębieniu odcinka lędźwiowego do przodu, co skutkuje widocznym wypięciem brzucha (tzw. brzuch przodujący) oraz uwypukleniem pośladków. Mięśnie brzucha, kulszowo-goleniowe i pośladkowy wielki są w tej wadzie nadmiernie osłabione. Natomiast prosty uda, prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego, biodrowo-lędźwiowy i czworoboczny lędźwi ulegają przykurczowi.

Plecy okrągło-wklęsłe

W przypadku tej wady dochodzi do równoczesnego występowania hiperkifozy i hiperlordozy. Jak wskazuje sama nazwa, jest to połączenie pleców okrągłych i pleców wklęsłych.

Plecy płaskie

Ta wada postawy charakteryzuje się zniesieniem wszystkich krzywizn kręgosłupa, co prowadzi do nadmiernej kompresji (nacisku) kręgów. Przesadna kompresja i brak amortyzacji skutkują zmianami przeciążeniowymi, które potęgują ryzyko występowania choroby zwyrodnieniowej. Ponadto osoby z plecami płaskimi są bardziej narażone na rozwój skoliozy aniżeli osoby z innymi wadami postawy.

Skolioza

Skoliozą nazywa się wadę kręgosłupa, która prowadzi do wytworzenia jego bocznego skrzywienia. Efektem tego jest powstanie szeregu asymetrii powodujących zaburzenia czynnościowe tj. nieprawidłowe napięcie mięśni oraz ograniczenie zakresu ruchomości i upośledzenie wzorców ruchowych. Zaawansowana postać skoliozy może prowadzić do trwałych zmian strukturalnych np. rotacji kręgu, garba żebrowego w odcinku piersiowym lub wała mięśniowego w części lędźwiowej. Ponadto przy skoliozach mogą pojawić się inne nieprawidłowości np. problemy z krążeniem, nerwobóle czy zaburzenie pracy układu oddechowego.

Skoliozy mogą być jedno- lub wielołukowe oraz mogą występować w każdym odcinku kręgosłupa.

Zauważyłeś u siebie lub swojego dziecka skrzywienie kręgosłupa? Boisz się, że może to wpłynąć na rozwój Twojej pociechy. Obawiasz się, że może to doprowadzić do rozwinięcia dolegliwości bólowych?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Górecki A., et al. „Prophylactics of postural deformities in children and youth carried out within the teaching environment – experts recommendations.” Polsih Annals of Medicine 2023, 16(1): 168-177.
  2. Maciałczyk-Paprocka K., et al. „Postawa ciała dzieci w wieku przedszkolnym.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2011, 92(2): 286-290.
  3. Nawrocka A., Wołyńska-Ślężyńska A. „Wady postawy u młodych muzyków.” Fizjoterapia Polska 2008, 4(4): 425-435.
  4. Weinstein S.L., et al. „Adolescent idiopathic scoliosis.” The Lancet 2008, 371(9623): 1527-1537.
  5. Aebi M. „The adult scoliosis.” European spine journal 2005, 14: 925-948.