Chroniczne zdenerwowanie

Chroniczne zdenerowowanie

Czym jest chroniczne zdenerwowanie?

Chroniczne zdenerwowanie jest często określane mianem przewlekłego stresu. Długotrwale utrzymujące się uczucie przesadnego napięcia, co w rezultacie prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i somatycznych. Warto jednak zaznaczyć, że oznaki chronicznego zdenerwowania mogą być przez długi czas niepowiązane ze stresem. Wynika to między innymi z tego, że niektóre objawy są przeważnie bagatelizowane i niekojarzone ze stresem np. ból stawów, sztywność karku, suchość w ustach, a nawet widoczne zmiany skórne w formie trądziku czy zaczerwienienia.

Chroniczne zdenerwowanie

Objawy chronicznego zdenerwowania

Zwykle dotykają trzech sfer:

  1. Emocjonalnej – przewlekły stres może spowodować poważne zmiany w dotychczasowym zachowaniu i doprowadzać chorego do np. frustracji, gniewu, pogorszenia samopoczucia, niepokoju, wybuchowości, rozdrażnienia, alienacji.
  2. Intelektualnej – chroniczne zmęczenie przeważnie powoduje zaburzenia czynności kognitywnych np. osłabienia koncentracji, pogorszenia koordynacji. Oprócz tego wpływa na sprawność umysłową m.in. powodując gonitwę myśli, trudność z postrzeganiem złożoności świata, irracjonalne myślenie czy spadek efektywności pracy umysłu.
  3. Fizjologicznej – pogorszona odporność, nieprawidłowe odczuwanie temperatury i zaburzenie ciepłoty ciała, nadwrażliwość na oddziałujące bodźce z otoczenia, spłycenie oddechu.

Ponadto nie można zapominać, że chroniczne zdenerwowanie jest przykładem choroby psychosomatycznej. W związku z tym kiepska kondycja psychiczna z czasem prowadzi do zaburzeń ze strony narządów wewnętrznych np. nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego, migren i zawrotów głowy, biegunek, zaparć, a nawet nudności i wymiotów. Warto też pamiętać, że skutki chronicznego zdenerwowania nie dotyczą wyłącznie pacjenta, ale i jego otoczenia. Przeważnie osoby cierpiące z powodu przewlekłego stresu borykają się także z problemami o naturze interpersonalnej i zawodowej.

Fizjoterapia w przypadku chronicznego zdenerwowania – czy warto?

Masaż, terapia manualna, opracowanie bolesnych punktów spustowych, redukcja nadmiernego napięcia mięśni, to raptem kilka przykładowych sposobów na pomoc w walce ze zdenerwowaniem – nawet tym o przewlekłym charakterze. Fizjoterapia pozwala organizmowi na zmniejszenie dużego napięcia uwarunkowanego stresem, co pozwala się zrelaksować i tym samym złapać oddech od uciążliwych objawów. Kilka spotkań z fizjoterapeutą w połączeniu z przekazanymi przez niego wskazówkami do domowej autoterapii (np. ćwiczeń oddechowych) z pewnością będzie pomocne w poprawie aktualnego stanu.

Czujesz się ciągle poddenerwowany? Każdy, nawet najmniejszy problem wyprowadza Cię z równowagi? Czujesz się ciągle spięty i masz problem z rozluźnieniem się?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!