Blizna po cesarskim cięciu

Blizna po cięciu cesarskim
Blizna po cięciu cesarskim

Jak przebiega gojenie się blizny po cięciu cesarskim?

W przypadku prawidłowego gojenia się rany po wykonaniu cięcia cesarkiego proces składa się z trzech etapów:

  1. W trakcie pierwszych 3 dni od zabiegu formuje się skrzep, który z czasem zostaje przetransformowany do postaci cienkiego strupka. Na tym etapie pojawia się delikatny stan zapalny.
  2. Między 4 a 21 dniem po cesarce skrzep ulega ziarninowaniu, co oznacza powstawanie nowych pokładów tkanki łącznej (ziarnistej) w obrębie rany. W wyniku tego naskórek prowadzi do stopniowego zamyknięcia rany po przeprowadzonej operacji.
  3. Ostatni etap, zwany często remodelingiem, polega na wytwarzaniu nowych włókien kolagenowych i ma na celu zapewnienie skórze prawidłowej elastyczności. Proces ten może trwać przez kilka lat i w dużej mierze zależy m.in. od głębokości rany, umiejętności lekarza wykonującego cesarskie cięcie, czy indywidualnych predyspozycji organizmu w kontekście gojenia.

Istotną rolę dla procesu gojenia się rany i zapobiegania powstawania widocznej blizny po cięciu cesarskim odgrywa prawidłowa pielęgnacja ciała. W tym celu konieczne jest stosowanie odpowiednich wyrobów medycznych (plastry silikonowe) i preparatów kosmetycznych, które wspomagają uelastycznienie blizny. Co więcej, nie można zapominać o rehabilitacji. Mobilizacja blizny jest kluczowym czynnikiem do prawidłowego zrostu tkanki oraz przeciwdziałaniu powstania zrostów.

Blizna po cesarskim cięciu – powikłania

Nieprawidłowe gojenie się rany prowadzi do powstania blizny, która przeważnie odznacza się brakiem elastyczności. Oprócz nieestetycznego wyglądu przyczynia się do występowania różnorodnych niedogodności prowadzących do utrudnienia kobiecie codziennego funkcjonowania. Blizna po cesarce i towarzyszące jej dolegliwości bólowe mogą prowadzić do:

  • zaburzenia pracy narządów wewnętrznych
  • dyskomfortu w trakcie stosunku seksualnego
  • problematycznego zaspokajania potrzeb fizjologicznych (nietrzymania moczu)
  • zaburzeń postawy ciała i prawidłowych wzorców ruchowych
  • nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego np. zgaga, wzdęcia
  • bólu kręgosłupa, w tym także odcinka szyjnego i związanym z tym niedogodnościom np. migren, zawrotów głowy

W rezultacie młode mamy nie mają możliwości, aby bezproblemowo poświęcić się macierzyństwu i spokojnie opiekować się dzieckiem. Tym sposobem narasta poczucie frustracji, które w długofalowej perspektywie może generować stres i dodatkowe napięcie.  Ponadto w niektórych przypadkach blizny po cesarce mogą utrudnić zajście w kolejną ciążę, co może być wynikiem np. zrastania się łożyska z blizną.

Czy rodziłaś ostatnio poprzez cesarskie cięcie? Chcesz, aby Twoja blizna zagoiła się jak najlepiej? Myślisz o kolejnej ciąży i obawiasz się co stanie się z Twoją skórą?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Monstrey S., et al. „Update scar amangement practical guidelines: non-invasive and invasive measures.” Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery 2014, 67(8): 1017-1025.
  2. Wang C-B., et al. „Cesarean scar defect: correlation between Cesarean section number, defect size, clinical symptoms and uterine position.” Ultrasound in Obstetrics and Gynecology 2009, 34(1): 85-89.
  3. Seow K-M., et al. „Cesarean scar pregnancy: issues in management.” Ultrasound in Obstetrics and Gynecology: The Official Journal of the International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology 2004, 23(3): 247-253.
  4. Weimin W., Wenqing L. „Effect of early pregnancy on a previous lower segment cesarean section scar.” International Journal of Gynecology & Obstetrics 2002, 77(3): 2017-207.