Termin bezsenności dotyczy zaburzeń snu, które mogą mieć dwojaki charakter:
Problemy o charakterze bezsenności w dość krótkim czasie przekładają się na codzienne funkcjonowanie. Oprócz braku energii, trudności ze skupieniem czy nieustannego przysypiania, długotrwała bezsenność może stanowić przyczynę szeregu chorób somatycznych i psychicznych Oprócz tego zaburzenia snu mogą doprowadzić do upośledzenia pracy układu nerwowego, odporności i niektórych narządów wewnętrznych.
U podłoża problemów ze snem o postaci bezsenności przeważnie leżą różnorodne problemy dotyczące nastroju. Problemy z samopoczuciem, nadmierny stres, a także niektóre choroby psychiczne często rzutują na jakości snu i mogą powodować jego zaburzenie. Niemniej jednak bezsenność może być uwarunkowana też przez takie schorzenia jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg (RLS), czy różnorodnych problemów somatycznych np. nietrzymania moczu, problemów z prostatą, zaburzeń hormonalnych. Ponadto nie można zapominać, że bezsenność może stanowić efekt nieodpowiedniej higieny snu, gorączki, przetrenowania, niewłaściwej diety i problemów dotyczących przewodu pokarmowego czy zespołów bólowych kręgosłupa.
Interwencja w postaci technik manualnych i fizjoterapii może okazać się wartościowym sposobem do wyeliminowania zaburzeń snu. Masaż, opracowanie punktów spustowych, kinesiotaping czy chociażby suche igłowanie mogą być wartościowym sposobem, aby:
Warto też dodać, że fizjoterapia w przypadku bezsenności może przybierać nie tylko formę typowej rehabilitacji ruchowej. Pozytywny wpływ na osoby z zaburzeniami snu mogą różnorodne ćwiczenia, które pozwolą m.in. pogłębić i wyregulować oddech, rozciągnąć mięśnie oraz usprawnić produkcję i wydzielanie hormonów wspomagających dobre samopoczucie. Tym sposobem aktywność fizyczna może być pomocna w zasypianiu i pomóc w uporaniu się z bezsennością.
Bibliografia: