Inkontynencja, czy też po prostu nietrzymanie moczu, jest problemem dotyczącym układu moczowo-płciowego i współtworzących go mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Jak wskazuje sama nazwa, istotą tej przypadłości jest nieprawidłowe oddawanie moczu, które może przyjmować różnorodne formy. Co warte podkreślenia, problem ten znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Nietrzymanie moczu – rodzaje
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to efekt niewydolności mięśni, które współtworzą aparat podtrzymująco-nośny w miednicy małej. Osłabione mięśnie uniemożliwiają dostatecznie szczelne zamknięcie pęcherza oraz przyczyniają się do częstszego oddawania moczu. Odpływ moczu następuje w momencie wzrostu ciśnienia śródbrzusznego np. przy aktywności fizycznej, intensywnym kaszlu lub wskutek zaparć.
W przypadku naglącego nietrzymania moczu mięśnie funkcjonują prawidłowo. Problem polega na zaburzeniu ruchowym (np. wskutek nieprawidłowości neurologicznych jak udar) lub czuciowym (co jest częstym efektem chorób zakaźnych układu moczowego). W naglącym nietrzymaniu moczu kolejne mikcje następują po sobie przeważnie w czasie krótszym niż godzina.
Odruchowe nietrzymanie moczu to natomiast następstw uszkodzenia rdzenia kręgowego powyżej drugiego kręgu krzyżowego (np. po wypadku komunikacyjnym). Efektem tego jest zaburzenie prawidłowej pracy mięśnia wypieracza, co w konsekwencji powoduje niekontrolowany odruch odpływu moczu. Tym rodzaju nietrzymania moczu problem niezwykle często pojawia się nocą.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia to z kolei wynik przesadnego rozciągnięcia pęcherza, a to uniemożliwia jego pełne opróżnienie. W związku z tym zalegający mocz prowadzi do przepełnienia pęcherza. Co więcej, mocz znajdujący się w pęcherzu może wywołać m.in. infekcje.
Co jest przyczyną nietrzymania moczu?
Choć zdecydowana większość przypadków nietrzymania moczu jest powiązana z osłabieniem mięśni dna miednicy, to jednak nie jest to jedyna przyczyna inkontynencji. Mimowolny odpływ moczu i skrócony czas mikcji mogą być także następstwem szeregu innych problemów. Wśród nich należy wymienić m.in. ciążę i poród, menopauzę, choroby prostaty, przewlekłe zaparcia, otyłość czy infekcje intymne. Ponadto nietrzymanie moczu jest również częstym rezultatem postępującego procesu starzenia się organizmu, stosowania niektórych leków czy zbyt dużego spożycia napojów o drażniącym wpływie na pęcherz (np. kawa, napoje energetyczne, alkohol).
Jakie są objawy nietrzymania moczu?
Niezdolność do utrzymania moczu i problemy ze szczelnością pęcherza są niezwykle wstydliwą przypadłością. Niekontrolowana i skrócona mikcja stanowi przyczynę szeregu trudności w życiu prywatnym i zawodowym. Ulewanie się moczu może nastąpić np. podczas kichania, kaszlu, przy noszenia zakupów, biegania lub całkowicie bezwiednie. Ponadto problemowi mogą towarzyszyć dodatkowe niedogodności m.in. pieczenie w trakcie mikcji, dolegliwości bólowe w obrębie dolnej części brzucha i spojenia łonowego, wtórne infekcje dróg moczowych, gorączka, nudności.
Zmagasz się z nietrzymaniem moczu? Stresuje Cię każde kichnięcie lub kaszlnięcie? Wkładki nie są dla Ciebie satysfakcjonującym rozwiązaniem?
Derewiecki T., et al. „Znaczenie problemu nietrzymania moczu wśród kobiet po 40 roku życia.” Hygeia Public Health 2015, 50(1): 219-225.
Chmielewska D.D, et al. Nietrzymanie moczu – problem współczesnej kobiety.” Przegląd Menopauzalny 2013, 5: 378-384.
Zielińska A., et al. „Nietrzymanie moczu u młodych kobiet.” Ginekologia Praktyczna 2009, 2: 19-23.
Miękoś E., et al. „Czynniki ryzyka występowania i zapobiegania nietrzymaniu moczu u kobiet.” Przegląd Menopauzalny 2004, 5: 43-49.
Surkont G., et al. „Nietrzymanie moczu u kobiet – problem społeczny, medyczny i naukowy.” Przegląd Menopauzalny 2003, 1: 59-65.
Serwis wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi, wyświetlania informacji, gromadzenia anonimowych danych statystycznych oraz prowadzenia działań marketingowych opisanych w
polityce prywatności
. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej.