Mianem kaletki maziowej określa się niewielką strukturę zlokalizowaną pomiędzy różnymi elementami współtworzącymi aparat ruchu. Kaletka składa się z dwóch warstw – zewnętrznej włóknistej i wewnętrznej maziowej. Kaletki maziowe są w głównej mierze umiejscowione w obrębie stawów, aby ograniczyć tarcie pomiędzy znajdującymi się tam strukturami. Dzieje się to wskutek produkcji mazi stawowej odpowiedzialnej za płynność ruchów. Tym sposobem mają za zadanie zminimalizować ryzyko zmian przeciążeniowych i zapobiegać kontuzjom.
Zapalenie kaletek maziowych jest rezultatem nadwyrężenia ich struktury. Przeważnie dotyczy to stawów szczególne narażonych na urazy tj. stawów łokciowych, kolanowych i skokowych (skręcenia/zwichnięcia stawów, uszkodzenia ścięgien/ więzadeł). Wskutek naruszenia ich kondycji dochodzi do nadprodukcji mazi stawowej, a to pogłębia zmiany zapalne i upośledza prawidłowe wykonywanie ruchów.
Zapalenie kaletek to w głównej mierze rezultat przewlekłego obciążania struktur narządu ruchu. Powodów może być wiele – począwszy od nieustannych przeciążeń uwarunkowanych treningami sportowymi, przez regularne powtarzanie określonych czynności (np. praca mechanika w pozycji klęczącej, opieranie łokcia na oknie przy prowadzeniu samochodu), a skończywszy noszeniem zbyt ciasnego obuwie lub nieodpowiednią postawą ciała. Ponadto zmiany zapalne kaletek maziowych mogą być wynikiem bezpośredniego urazu.
Stan zapalny w kaletkach powoduje wzmożoną produkcję płynu stawowego. Przy nadmiarze płynu rozwija się obrzęk, co w konsekwencji prowadzi do szeregu nieprawidłowości m.in. dolegliwości bólowych, zaczerwienienia i podwyższenia temperatury w obrębie stawu oraz ograniczenia zakresu ruchomości stawowej. Niejednokrotnie przy zapaleniu kaletek istnieje ryzyko wtórnej infekcji bakteryjnej.
Bibliografia: