Terapia próżniowa

Wiele technik wykorzystywanych w fizjoterapii ma swoje podstawy w tradycyjnej medycynie dalekiego wschodu. Nie inaczej jest z terapią próżniową, która znacznie lepiej jest znana pod nazwą masażu bańką chińską. Zabiegi terapii próżniowej stanowią jedną z metod pracy terapeutów z krakowskiej Pracowni Zdrowia. Na czym polega masaż bańką chińską? Na co pomaga i jakie efekty powoduje terapia próżniowa?

Terapia próżniowa

Bańka chińska – co to jest?

Tradycyjne bańki chińskie mają postać niewielkich słoiczków wykonanych ze szkła. Początkowo bańki były stawiane wyłącznie przy pomocy ognia (tzw. bańki ogniowe), a z biegiem czasu przygotowano ich bezpieczniejszą wersję niewymagającą użycia alkoholu i płomieni (tzw. bańki próżniowe). W fizjoterapii bańki chińskie stosowane do przeprowadzenia terapii próżniowej są wykonane z silikonu – w przeciwieństwie do baniek szklanych przeważnie charakteryzuje je zróżnicowana wielkość.

Terapia próżniowa – na czym polega masaż bańką chińską?

W przeszłości wierzono, że stawianie baniek umożliwia wyssanie choroby z organizmu. W rzeczywistości głównym założeniem terapii próżniowej jest przeciwdziałanie zastojom krwi i limfy. Przypuszcza się, że upośledzenie ich przepływu ogranicza możliwość transportu składników odżywczych do tkanek. Co gorsza, zaburzone krążenie skutkuje gromadzeniem się toksyn i zbędnych metabolitów wtórnych. W rezultacie może dojść do występowania szeregu niedogodności np. obrzęków, dolegliwości bólowych, zmian zapalnych, nieestetycznych zmian skórnych.

Celem terapii próżniowej jest stworzenie w bańce specjalnego podciśnienia, a to przyczynia się do zassania skóry i tkanki podskórnej do jej wnętrza. Takie postępowanie prowadzi do podrażnienia receptorów nerwowych, co przekłada się na polepszenie czynności narządu odpowiadającego konkretnej strefie skóry. Ponadto postawienie próżniowych baniek chińskich powoduje stymulację naturalnych zdolności obronnych organizmu – wyssane wskutek wytworzonego podciśnienia składniki krwi są traktowane przez ustrój jako ciała obce, a to stymuluje układ immunologiczny do walki i poprawy aktualnego stanu.

Terapia próżniowa jest także formą masażu. W przeciwieństwie do klasycznego stawiania baniek próżniowa terapia z wykorzystaniem gumowych lub plastikowych baniek chińskich umożliwia przemieszczanie wytworzonego podciśnienia, co oznacza, że oddziaływanie zabiegu nie jest ograniczone do jednego miejsca.

Masaż bańką chińską – efekty terapii próżniowej

  • Usuwanie nagromadzonych toksyn.
  • Relaksacja, odprężenie, redukcja stresu.
  • Obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego.
  • Poprawa funkcjonowania układu odpornościowego.
  • Przeciwdziałanie obrzękom i zmniejszenie ich rozmiarów.
  • Polepszenie odżywienia tkanek i stymulacja procesów regeneracji.
  • Poprawa mikrokrążenia skórnego, co gwarantuje polepszenie estetyki ciała np. zwiększenie jędrności, redukcja cellulitu.

Terapia próżniowa – wskazania i przeciwwskazania

Masaż bańką chińską jest niezwykle często postrzegany jako zabieg stricte estetyczny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo oddziaływanie wytworzonego w bańce podciśnienia powoduje polepszenie mikrokrążenia skórnego. Dlatego też terapia próżniowa jest rekomendowana w przypadkach cellulitu, rozstępów, zmarszczek i osłabionego napięcia skóry. Niemniej jednak w praktyce masaż chińskimi bańkami może zostać wykorzystany w problemach łącznotkankowych i urazach narządu ruchu np. zespołach bólowych kręgosłupa, zaburzeniach powięziowych czy zmianach zapalnych podyktowanych kontuzjami. W kontekście kontuzji nie można zapominać o problemach w postaci obrzęków.

Choć terapia próżniowa jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, to jednak stanowi przeciwskazanie w takich przypadkach jak:

  • ciąża,
  • żylaki,
  • otwarte rany,
  • zaniki mięśniowe,
  • ostre stany zapalne,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Terapia próżniowa Pracownia Zdrowia – masaż bańką chińską w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa i innych miejscowości z województwa małopolskiego mogą skorzystać z terapii próżniowej w Pracowni Zdrowia. Oferujemy profesjonalny masaż bańką chińską, który z całą pewnością okaże się wartościowym sposobem na rozwiązanie niektórych problemów dotyczących narządu ruchu. Ponadto zapraszamy konsultacje fizjoterapeutyczne i sprawdzenie innych metod leczenia manualnego – zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i rezerwacji wizyt w naszych gabinetach.

Bibliografia:

  1. Saha F.J., et al. „The effects of cupping massage in patients with chronic neck pain – a randomised controlled trial.” Complementary medicine research 24.1 (2017): 26-32.
  2. Trybulec B., Orzechowska S. „Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet.” Masaż i Odnowa Biologiczna 2 (2015): 50-57.
  3. Fiałkowska I., Kulis A., Chitryniewicz J. „Ocena wpływu 10 serii zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała.” Polish Journal of Cosmetology 2014, 17(1): 58-61.
  4. Kowza-Dzwonkowska M., Kawa M., Orlikowska A. „Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii.” Rocznik Naukowy, AWFiS w Gdańsku 24 (2014): 105-112.
  5. Lauche R., et al. „Effectiveness of home-based cupping massage compared to progressive muscle relaxation in patients with chronic neck pain – a randomized controlled trial.” PloS one 8.6 (2013): e65378.