Masaż limfatyczny to wyjątkowa forma leczenia manualnego, która jest w głównej mierze ukierunkowana na funkcjonowanie układu chłonnego. Manualny drenaż limfatyczny stanowi jedną z usług Pracowni Zdrowia w Krakowie i znajduje zastosowanie w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości. Kiedy warto skorzystać z drenażu limfatycznego i jakich efektów należy się spodziewać?
Mianem manualnego drenażu limfatycznego określa się formę terapii, która ma za zadanie usprawnić przepływ chłonki (limfy) przez naczynia limfatyczne i zapobiegać jej zastojom. Masaż limfatyczny polega na wykonywaniu delikatnych, płynnych i powolnych ruchów, które mają charakter okrężny, pompujący i uciskowy. W rezultacie drenaż pozwala na pobudzenie krążenia i przeciwdziałanie ryzyku zatrzymania się limfy w naczyniach, czego rezultatem jest rozwój zmian zapalnych lub obrzęków.
Drenaż limfatyczny w krakowskiej Pracowni Zdrowia jest wykonywany przez certyfikowanych terapeutów. Ich wieloletnie doświadczenie gwarantuje skuteczne przeciwdziałanie problemom dotyczącym układu chłonnego oraz zapewnia szereg korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi manualnego drenażu limfatycznego zapraszamy do zapisów na konsultacje.
Układ chłonny stanowi sieć naczyń limfatycznych, które w pewnych częściach ciała (np. okolicach szyi, pach czy pachwin) tworzą struktury zwane węzłami chłonnymi. Zadaniem węzłów chłonnych jest produkcja komórek układu odpornościowego, które wspomagają organizmu w zwalczaniu chorobotwórczych drobnoustrojów (np. bakterii, czy wirusów). Oprócz tego układ chłonny odpowiada za transport substancji odżywczych w organizmie. Zastoje limfy, podobnie jak w przypadku zakrzepów w naczyniach krwionośnych, prowadzą do upośledzenia krążenia i powstawania niebezpiecznych obrzęków. Obrzęki mogą z kolei wyzwalać zmiany zapalne, a w skrajnych przypadkach skutkować niedotlenieniem i martwicą tkanek.
Działanie manualnego drenażu limfatycznego polega na mechanicznym przepchaniu zatrzymanej w naczyniach limfatycznych chłonki. Wskutek odprowadzenia nadmiaru zalegającej limfy dochodzi do zmniejszenia obrzęku i redukcji towarzyszących mu niedogodności m.in. złagodzenia zmian zapalnych, ograniczenia dolegliwości bólowych czy przywrócenia prawidłowego zakresu ruchomości stawowej.
Niemniej jednak drenaż limfatyczny zapewnia szereg innych pozytywnych efektów. Usprawniony przepływ chłonki oznacza poprawę oczyszczania organizmu z nagromadzonych produktów przemiany materii. Wskutek pobudzenia krążenia krwi i chłonki dochodzi do poprawy odżywiania skóry, co może spowodować polepszenie jej jędrności i elastyczności. Ponadto drenaż limfatyczny pomaga w modelowaniu zgrabnej sylwetki m.in. przeciwdziałając cellulitowi i polepszając trofikę tkankową.
Nie ma też przeciwwskazań, aby drenaż limfatyczny był wykonywany u kobiet w ciąży.
Choć drenaż limfatyczny jest niezwykle przyjemnym i całkowicie bezbolesnym zabiegiem, to jednak istnieje sporo przeciwwskazań uniemożliwiających jego wykonanie. Przede wszystkim niezalecany jest dla osób ze zdiagnozowaną niewyrównaną niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą zakrzepową, zaawansowaną miażdżycą czy z wadami mięśnia sercowego. Oprócz tego zabiegi drenażu nie mogą być wykonywane w przypadku chorób zakaźnych, padaczki, gorączki, infekcji skórnych lub otwartych ran, nadczynności tarczycy czy obrzęku płuc.
Osoby z Krakowa i okolic zapraszamy na zabiegi manualnego drenażu limfatycznego. Nasi specjaliści mają odpowiednie uprawnienia do wykonywania masażu limfatycznego, który stanowi świetne narzędzie w całym procesie rehabilitacji. Drenaż limfatyczny to doskonała opcja dla osób z obrzękami, po przebytej mastektomii i innych operacjach, a także dla każdego, kto chciałby zadbać o siebie i własne zdrowie, regenerację i wygląd. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i rezerwacji wizyt w krakowskiej Pracowni Zdrowia.
Bibliografia: