Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Za co odpowiada mięsień prosty brzucha?

Głównym zadaniem mięśnia prostego brzucha jest zgięcie tułowia, obniżenie żeber oraz podciągnięcie miednicy. Ponadto jest to mięsień wchodzący w skład grupy mięśni oddechowych, który uczestniczy w wydechu. Oprócz tego mięsień prosty brzucha współpracuje z przeponą i mięśniami dna miednicy. Pochewka mięśnia prostego, która jest utworzona przez rozcięgna pozostałych mięśni brzucha, to trudno rozciągliwa kresa biała składająca się z włókien kolagenowych.

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadmiernego rozciągnięcia włókien kolagenowych i rozejścia się mięśnia prostego brzucha jest ostatni trymestr ciąży. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonego wydzielania hormonów – elastyny i relaksyny – powodujących do nadmiernego rozluźnienia mięśni i więzadeł, co stanowi formę przygotowania ciała do porodu.

Niemniej jednak rozciągnięcie kresy białej i rozstęp mięśnia prostego brzucha może stanowić rezultat:

  • Ciąży mnogiej
  • Cięcia cesarskiego
  • Częstych porodów
  • Późnego wieku rodzącej
  • Dużej masy urodzeniowej dziecka
  • Nadmiernie słabych i rozciągniętych mięśni brzucha
  • Zbyt wczesnej lub nieodpowiedniej aktywności fizycznej

Ponadto należy pamiętać, że rozejście mięśnia prostego brzucha może być uwarunkowane czynnikami niezwiązanymi z ciążą np. zaparciami, otyłością, przewlekłym kaszlem, zwiększonym ciśnieniem śródbrzusznym.

Rozejście mięśnia prostego brzucha – objawy i skutki

Rozstęp mięśnia prostego i nadmierne rozciągnięcie kresy białej jest widoczne. Przeważnie nad i pod pępkiem można zaobserwować przestrzeń, w której włókna mięśniowe po obu stronach ciała są od siebie przesadnie oddalone. Pacjenci zmagają się też z szeregiem dolegliwości, które z czasem mogą ulec nasileniu np. biegunki i zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu, wzdęcia. Co więcej, przy rozejściu mięśnia prostego brzucha pojawiają się dolegliwości bólowe m.in. pleców, okolicy stawów krzyżowo-biodrowych czy w trakcie zbliżenia seksualnego.

Jesteś po porodzie? Masz problem z rozejściem mięśnia prostego brzucha? Boisz się brać swoje dziecko na ręce z obawy przed pogorszeniem swojego stanu? A może po prostu chcesz sprawdzić czy ten problem dotyczy również Ciebie?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Cavalli M., et al. „Prevalence and risk factors for diastasis recti abdominis: a review and proposal of a new anatomical variation.” Hernia 2021, 25(4): 883-890.
  2. Gruszczyńska D., Truszczyńska-Baszak A. „Postępowanie fizjoterapeutyczne u kobiet w ciąży i w połogu z rozstępem mięśnia prostego brzucha.” Medical Rehabilitation 2019, 23(3): 31-38.
  3. Słomko W., et al. „Physotherapy in the postpartum problems.” Journal of Education, Health and Sport 2017, 7(4): 323-333.