Głównym zadaniem mięśnia prostego brzucha jest zgięcie tułowia, obniżenie żeber oraz podciągnięcie miednicy. Ponadto jest to mięsień wchodzący w skład grupy mięśni oddechowych, który uczestniczy w wydechu. Oprócz tego mięsień prosty brzucha współpracuje z przeponą i mięśniami dna miednicy. Pochewka mięśnia prostego, która jest utworzona przez rozcięgna pozostałych mięśni brzucha, to trudno rozciągliwa kresa biała składająca się z włókien kolagenowych.
Najczęstszą przyczyną nadmiernego rozciągnięcia włókien kolagenowych i rozejścia się mięśnia prostego brzucha jest ostatni trymestr ciąży. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonego wydzielania hormonów – elastyny i relaksyny – powodujących do nadmiernego rozluźnienia mięśni i więzadeł, co stanowi formę przygotowania ciała do porodu.
Niemniej jednak rozciągnięcie kresy białej i rozstęp mięśnia prostego brzucha może stanowić rezultat:
Ponadto należy pamiętać, że rozejście mięśnia prostego brzucha może być uwarunkowane czynnikami niezwiązanymi z ciążą np. zaparciami, otyłością, przewlekłym kaszlem, zwiększonym ciśnieniem śródbrzusznym.
Rozstęp mięśnia prostego i nadmierne rozciągnięcie kresy białej jest widoczne. Przeważnie nad i pod pępkiem można zaobserwować przestrzeń, w której włókna mięśniowe po obu stronach ciała są od siebie przesadnie oddalone. Pacjenci zmagają się też z szeregiem dolegliwości, które z czasem mogą ulec nasileniu np. biegunki i zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu, wzdęcia. Co więcej, przy rozejściu mięśnia prostego brzucha pojawiają się dolegliwości bólowe m.in. pleców, okolicy stawów krzyżowo-biodrowych czy w trakcie zbliżenia seksualnego.
Bibliografia: