Przewlekłe biegunki

Przewlekłe biegunki

Czym są przewlekłe biegunki?

Rozwolnienie czy też biegunka to problem w postaci zbyt częstego oddawania stolca, który charakteryzuje się nadmiernie płynną konsystencją. W zdecydowanej większości przypadków biegunki mają postać ostrą, co oznacza, że częste wizyty w toalecie trwają nie dłużej niż 14 dni. Przyczyną biegunek ostrych są zwykle różnorodne infekcje bądź nadwrażliwość ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli chodzi o przewlekłe biegunki, to w ich przypadku mowa o rozwolnieniu trwającym ponad 2 tygodnie. Rzadko kiedy są związane z chorobami zakaźnymi i zatruciami pokarmowymi.

Przewlekłe biegunki

Przewlekłe biegunki – przyczyny i objawy

W dużej mierze przewlekłe rozwolnienie jest uwarunkowane chorobami przewodu pokarmowego. Wśród nich należy wymienić zespół jelita drażliwego (IBS), celiakia, wrzodziejące zapalenie jelit, problemy dotyczące flory bakteryjnej jelit (np. dysbioza uwarunkowana antybiotykami lub zespół SIBO) czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Ponadto przewlekła biegunka może być uwarunkowana poważniejszymi schorzeniami m.in. problemami z trzustką lub stłuszczeniem wątroby.

Oprócz tego długotrwałe biegunki mogą być rezultatem:

  • Chorobami onkologicznymi
  • Zaburzeniami hormonalnymi
  • Spożywania sztucznych słodzików
  • Alergii/ nietolerancji pokarmowych
  • Nadmiernego stresu i zaburzeń psychicznych
  • Zbyt częstym lub nałogowym piciem alkoholu
  • Przesadnego stosowania środków przeczyszczających

Poza częstym oddawaniem zbyt luźnego i rozwodnionego stolca chorym mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak dreszcze, ból brzucha, gorączka.

Zmagasz się z przewlekłymi biegunkami? Ciągle odczuwasz bóle brzucha? Boisz się wyjść z domu, aby nie zostać bez toalety w pobliżu?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Prystupa A., et al. „Diagnostyka i leczenie pacjenta z przewlekłą biegunką w gabinecie lekarza rodzinnego.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2010, 16(1): 45.
  2. McFarland LV. „Antibiotic-associated diarrhea: epidemiology, trends and treatment.” Future Microbiology 2008, 3(5): 563-578