Rehabilitacja domowa w nagłych przypadkach

Rehabilitacja domowa w nagłych przypadkach

Nagłe przypadki a rehabilitacja domowa

Silny ból nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale wręcz uniemożliwia zmianę pozycji i powoduje przykucie do łóżka. Niejednokrotnie intensywne dolegliwości są oporne na działanie leków przeciwbólowych. Wówczas jedynym i zarazem skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie doraźnej fizjoterapii. Poprzez odpowiednie techniki manualne można złagodzić poziom odczuwanego bólu, co sprawia, że pacjent po kilku chwilach jest w stanie normalnie funkcjonować.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że rehabilitacja domowa w nagłych przypadkach nie jest terapią przyczynową. Dlatego też niezbędne jest kontynuowanie dalszego leczenia, co pozwoli całkowicie wyeliminować czynnik wyzwalający dolegliwości bólowe.

Rehabilitacja domowa w nagłych przypadkach

Rehabilitacja domowa w nagłych przypadkach – wskazania

Nagłe i ostre dolegliwości bólowe stanowią realną przeszkodę w pojawieniu się w gabinecie fizjoterapii. Dlatego też w takich przypadkach niezbędna jest rehabilitacja domowa, która umożliwi pacjentowi natychmiastową ulgę. Najczęstsze wskazania to:

  • Ból odcinka szyjnego kręgosłupa – zawiana szyja lub kark
  • Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa – postrzał, atak korzonków, wypadnięty dysk
  • Promieniujący ból wzdłuż kończyny górnej lub dolnej spowodowany uciskiem bądź podrażnieniem struktur nerwowych

Silnemu bólowi, który wymaga nagłego wsparcia fizjoterapeuty, przeważnie towarzyszą inne dolegliwości m.in. uczucie sztywności, ograniczenie zakresu ruchomości, aktywny stan zapalny.

Najczęstszą przyczyną naglących i intensywnych dolegliwości bólowych jest zazwyczaj niespodziewany uraz. Bardzo popularnym problemem jest pojawienie się bólu w trakcie próby podniesienia czegoś ciężkiego, co w połączeniu m.in. nieergonomiczną pracą ciała i słabymi mięśniami prowadzi do przypadkowej kontuzji. Innymi przyczynami mogą być:

  • Nadmierna masa ciała
  • Nieodpowiednia technika ćwiczeń
  • Utajone zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów
  • Zła pozycja ciała np. w trakcie snu lub podczas siedzenia

Doznałeś nagłego bólu kręgosłupa? Pochyliłeś się i już zostałeś w tej pozycji? Każdy ruch, każda zmiana pozycji sprawia Ci ogromny ból? A może doznałeś postrzału w szyi?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!