Kręcz szyi

Kręcz szyi

Czym jest kręcz szyi?

Kręczem szyjnym określa się charakterystyczne, nieprawidłowe ustawienie głowy i szyi, które są zwrócone w przeciwnych kierunkach. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia napięcia mięśniowego po obu stronach ciała – jedna z nich jest nadmiernie napięta i przykurczona, a druga rozciągnięta i przesadnie osłabiona. Kręcz szyi przeważnie występuje w trzech fazach (przewlekłej, podostrej i ostrej), które są związane z potencjalną przyczyną problemu.

Kręcz szyi

Jakie są przyczyny kręczu szyi?

Warto zacząć od tego, że kręcz szyi może dotyczyć jednakowo dzieci i osób dorosłych. Ponadto może on mieć charakter wrodzony lub nabyty. Kręcz szyjny może być uwarunkowany następującymi czynnikami:

  • Chorobami reumatologicznymi
  • Chorobami narządu wzroku lub słuchu
  • Dystonią mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (skurczowy kręcz szyi)
  • Wadami postawy powodującymi nieodpowiednie ustawienie głowy (nawykowy kręcz szyi)
  • Schorzeniami neurologicznymi, które prowadzą do zaburzenia napięcia mięśniowego (neurogenny kręcz szyi)
  • Wrodzonym, mimowolnym skurczem mięśni karku bez konkretnej przyczyny (idiopatyczny kręcz szyi)
  • Deformacjami budowy kręgów współtworzących odcinek szyjny, co zaburza prawidłowe ustawienie głowy (kostny kręcz szyi)

Kręcz szyi – objawy

Głównym symptomem kręczu szyjnego jest patologiczne, wymuszone ustawienie głowy i karku. Głowa znajduje się w pozycji zgięcia bocznego ze skrętem (rotacją) w przeciwnym kierunku. Dodatkowo po stronie kręczu często dochodzi do uniesienia barku. Objawami współtowarzyszącymi tej dolegliwości są ból szyi, uczucie sztywności, ograniczenie zakresu ruchomości czy też stan zapalny i opuchlizna w obrębie mięśni karku.

Zmagasz się z kręczem szyi? Masz ograniczony zakres ruchu głowy? A może po prostu odczuwasz ból i duże napięcie w obrębie mięśni szyi?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!