Zabieg operacyjny zwany ednoprotezoplastyką można najłatwiej określić wymianą uszkodzonego stawu i zastąpienia go sztucznymi komponentami. Endoprotezy najczęściej wykorzystuje się w obrębie stawów biodrowych i kolanowych. Zabiegi endoprotezoplastyki mają na celu przywrócić choremu prawidłową sprawność m.in. wyeliminować dolegliwości bólowe, zadbać o optymalną stabilność stawu, zapobiec dalszemu postępowaniu procesu degeneracyjnego czy też przeciwdziałać uczuciu sztywności i ograniczonego zakresu ruchomości.
Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem dla pacjentów z koniecznością założenia endoprotezy stawu. Fizjoterapia obejmuje zarówno okres przedoperacyjny, jak i po wykonanym zabiegu. Rehabilitacja przedoperacyjna ma na celu przedwczesne przygotowanie narządu ruchu do endoprotezoplastyki m.in. w celu uzyskania odpowiedniej siły i wytrzymałości mięśni. To także jeden ze sposobów na zminimalizowanie potencjalnych powikłań pozabiegowych.
Fizjoterapia pooperacyjna jest natomiast ukierunkowana na naukę chodu i zmiany pozycji pomimo ograniczeń ruchowych, utrzymanie optymalnego poziomu mobilności, zapobieganie zanikom mięśni i przykurczom. Fizjoterapia po endoprotezoplastyce ma na celu szybszy powrót pacjenta do zdrowia.
Jeżeli jesteś po zabiegu i potrzebujesz fizjoterapii domowej skontaktuj się z nami pod numerem telefonu
Bibliografia: