Endoprotezoplastyka

Endoprotezoplastyka

Endoprotezoplastyka – co to jest?

Zabieg operacyjny zwany ednoprotezoplastyką można najłatwiej określić wymianą uszkodzonego stawu i zastąpienia go sztucznymi komponentami. Endoprotezy najczęściej wykorzystuje się w obrębie stawów biodrowych i kolanowych. Zabiegi endoprotezoplastyki mają na celu przywrócić choremu prawidłową sprawność m.in. wyeliminować dolegliwości bólowe, zadbać o optymalną stabilność stawu, zapobiec dalszemu postępowaniu procesu degeneracyjnego czy też przeciwdziałać uczuciu sztywności i ograniczonego zakresu ruchomości.

Endoprotezoplastyka

Endoproteza stawu – wskazania

  • Jałowa martwica kości
  • Złamania szyjki kości udowej
  • Zaawansowana osteoporoza
  • Postępujące zmiany zwyrodnieniowe
  • Podeszły wiek i związana z nim nadmierna eksploatacja połączeń stawowych
  • Poważne i nieodwracalne uszkodzenie stawów np. wskutek kontuzji sportowych, wypadków komunikacyjnych

Rola fizjoterapii w endoprotezoplastyce

Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem dla pacjentów z koniecznością założenia endoprotezy stawu. Fizjoterapia obejmuje zarówno okres przedoperacyjny, jak i po wykonanym zabiegu. Rehabilitacja przedoperacyjna ma na celu przedwczesne przygotowanie narządu ruchu do endoprotezoplastyki m.in. w celu uzyskania odpowiedniej siły i wytrzymałości mięśni. To także jeden ze sposobów na zminimalizowanie potencjalnych powikłań pozabiegowych.

Fizjoterapia pooperacyjna jest natomiast ukierunkowana na naukę chodu i zmiany pozycji pomimo ograniczeń ruchowych, utrzymanie optymalnego poziomu mobilności, zapobieganie zanikom mięśni i przykurczom. Fizjoterapia po endoprotezoplastyce ma na celu szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Jesteś po operacji endoprotezy biodra czy kolana i szukasz dobrego fizjoterapeuty? Czy może czekasz na zaplanowany zabieg i chcesz się do niego jak najlepiej przygotować?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Jeżeli jesteś po zabiegu i potrzebujesz fizjoterapii domowej skontaktuj się z nami pod numerem telefonu

570 167 443

Bibliografia:

  1. Kasprzak B. „Historia leczenia ortopedycznego ze szczególnym uwzględnieniem endoprotezoplastyki i rekonstrukcji więzadeł.” Acta Medicorum Polonorum 2021, 11(1): 3-13.
  2. Węgrowski P., et al. „Ocena jakości życia pacjentów przed i po endoprotezoplastyce stawu kolanowego.” Journal of Education, Health and Sport 2017, 7(7): 846-858.
  3. Learmonth I.D., et al. „The operation of the century: total hip replacement.” The Lancet 2007, 380(9597): 1508-1519.
  4. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/296834,zabieg-pierwotnej-endoprotezoplastyki-stawu-biodrowego [dostęp: 6.08.2023]