Bruksizm

Bruksizm

Czym jest bruksizm?

Zgrzytanie zębami, szczękościsk czy też po prostu bruksizm jest chorobą zaliczaną do grona zaburzeń o charakterze psychosomatycznym. Z jednej strony specjaliści dostrzegają w bruksizmie formę zaburzenia snu, część traktuje go jako problem typowo stomatologiczny, a fizjoterapeuci widzą w nim problem w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Bruksizmem określa się schorzenie prowadzące do wyjątkowo silnego zaciskania i ścierania zębów, które następuje zupełnie nieświadomie. Szczękościsk może doskwierać zarówno za dnia, jak i nocą.

Bruksizm

Bruksizm – przyczyny

Problem bruksizmu nie jest uwarunkowany przed konkretną przyczynę. W wielu przypadkach szczękanie i zaciskanie zębów ma podłoże stresowe i wiąże się z występowaniem mniej bądź bardziej nasilonych problemów emocjonalnych. Również osoby z zaburzeniami psychicznymi (np. nerwica, depresja, zespoły lękowe) i stosującymi leki psychotropowe mogą borykać się z bruksizmem.

Zgrzytanie zębami wraz z ich mocnym zaciskaniem może być także wynikiem innych problemów:

  • Chorób pasożytniczych
  • Stosowania substancji psychoaktywnych
  • Zespołu GERD (refluks żołądkowo-przełykowy)

Ponadto nie można zapominać, że bruksizm może być uwarunkowany przez czynniki dotyczące bezpośrednio zgryzu np. wrodzone wady zgryzu, przesadne żucie gumy i związane z tym nadmierne napięcie mięśni w obrębie twarzy, karku i szyi, ubytki w uzębieniu prowadzące do dysbalansu w zakresie napięcia, czy też źle dobrana proteza.

Jakie są objawy bruksizmu?

Głównym objawem bruksizm jest niezwykle silne zaciskanie zębów oraz ich niekontrolowane zgrzytanie. W rezultacie kondycja uzębienia zostaje mocno nadwyrężona, co w konsekwencji prowadzi do wielu problemów np. ścierania szkliwa czy pękania koron. Zęby wykazują też nadwrażliwość m.in. na spożycie twardych, zimnych lub ciepłych produktów. Ponadto osoby ze szczękościskiem często borykają się z takimi nieprawidłowościami jak uszkodzenia dziąseł czy wzmożona tendencja do krwawień.

Jednak problemy związane z obecnością bruksizmu nie ograniczają się wyłącznie do uzębienia. Nadmierne ściskanie i częste szczękanie zębami prowadzi do wzmożenia napięcia mięśni twarzy, szyi i karku. Efektem tego są mniej lub bardziej odczuwalne dolegliwości bólowe (m.in. głowy, barków, pleców, a nawet oczu), migreny, ograniczona ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych (m.in. w postaci trudności z żuciem), problemy ze słuchem (szumy uszne), a nawet zniekształcone rysy twarzy.

Odczuwasz ból w obrębie szczęki, bądź skroni? Doskwierają Ci bóle głowy?

Nie czekaj! Umów wizytę już teraz!

 Bibliografia:

  1. Saczuk K., et al. „Bruxism: Aetiology and diagnostics. A literaturę review.” Prosthodontics 2018, 68(4): 456-463.
  2. Shetty S., et al. „Bruxism: a literature review.” The Journal of Indian prosthodontic society 2010, 10: 141-148.
  3. Lavigne G.J., et al. „Bruxism physiology and pathology: an overview for clinicians.” Journal of oral rehabilitation 2008, 35(7): 476-494.
  4. Ziółkowska-Kochan M., et al. „Bruksizm – problem interdyscyplinarny.” Czasopismo Stomatologiczne 2007, 60(6): 391-397.