Bolesne owulacje

Bolesne owulacje

Bolesne owulacje – co to jest?

Owulacja czy też jajeczkowanie to jedna z faz cyklu menstruacyjnego kobiet, który polega na uwolnieniu komórki jajowej. W trakcie owulacji zwiększa się szansa na zajście w ciążę, więc można ją nazwać etapem prokreacyjnym. Niestety u części kobiet jajeczkowaniu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe – często określane mianem bolesnej owulacji czy też bólu międzymiesiączkowego. Ból przeważnie utrzymuje się przez kilka godzin, ale u niektórych kobiet może trwać nawet przez parę dni.

Bolesne owulacje

Jakie są przyczyny bolesnych owulacji?

Trudno wskazać konkretną przyczynę bolesnych owulacji. Przeważnie wymienia się kilka potencjalnych czynników, które prowadzą do rozwoju dolegliwości bólowych w trakcie jajeczkowania. Najczęściej wspomina się o pęknięciu pęcherzyka Graafa, co prowadzi do wylania się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy brzusznej. W wyniku tego otrzewna może ulec podrażnieniu, a to z kolei prowadzi do bólu jajnika.

Oprócz tego przyczynami bolesnych owulacji mogą być:

  • Współżycie seksualne
  • Nadmierna ilość śluzu
  • Intensywna aktywność fizyczna
  • Zbyt duże przekrwienie jajowodów
  • Nadmierne napięcie mięśni i więzadeł w obrębie podbrzusza i miednicy małej wskutek wzrostu poziomu estrogenów

Warto też dodać, że silniejsze bóle owulacyjne występują u kobiet borykających się z problemem endometriozy. Niemniej bolesne jajeczkowanie należy różnicować z tą chorobą, podobnie jak z innymi problemami np. PCOS (zespołem policystycznych jajników), torbielami jajników czy stanem zapalnym jajowodów.

Fizjoterapia a bolesna owulacja

Celem fizjoterapii jest przede wszystkim rozluźnienie przesadnie napiętych struktur, które są zlokalizowane w obrębie brzucha i miednicy mniejszej. Wskutek rozluźnienia dochodzi do złagodzenia występujących dolegliwości, co może sprawić, że każda kolejna owulacja będzie mniej bolesna.

Zmagasz się z bolesnymi owulacjami? Co miesiąc cierpisz z powodu bólu podbrzusza? Ból utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, a tabletki przeciwbólowe przestają działać?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Brott N.R., Le J.K. „Mittelschmerz.” StatPearls. StatPearls Publishing 2022.