Carpal Tunel Syndrome (CTS), czyli zespół cieśni nadgarstka jest zespołem objawów uwarunkowanych neuropatią nerwu pośrodkowego, który jest zlokalizowany w kanale nadgarstka. CTS uznaje się za jedną z najpopularniejszych neuropatii obwodowych w obrębie kończyny górnej. Istotą zespołu cieśni nadgarstka są zmiany w obrębie kanału nadgarstka, które mogą polegać na:
Powyższe niedogodności prowadzą do upośledzenia ukrwienia nerwu pośrodkowego. Niedokrwienie skutkuje natomiast zaburzeniem prawidłowego przekaźnictwa nerwowego. Efektem tego jest stopniowe osłabienie funkcjonalności mięśni zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy.
W dużej liczbie przypadków zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem zawodowym. U wielu osób CTS jest rezultatem wieloletniego powtarzania ruchów angażujących ręce. Czynnikami ryzyka może być jednakowo utrzymywanie ręki w określonym ustawieniu lub długotrwałego ściskania z dużą siłą. Z tego też powodu zespół cieśni nadgarstka przeważnie występuje m.in. u pracowników biurowych (piszących ręcznie i na komputerze np. informatycy, pracownicy korporacyjni, urzędnicy, księgowi, notariusze), pracowników budowlanych (np. szlifierzy, brukarze), kasjerów w sklepach spożywczych, pracowników przetwórstw mięsnych i rybnych, pracowników medycznych (np. pielęgniarek, stomatologów), tatuażystów, gospodyń domowych czy osób wykonujących precyzyjne czynności manualne (np. jubilerzy, zegarmistrzowie).
Warto też dodać, że u niektórych osób pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka nie zawsze wiąże się z wykonywanym zawodem. CTS może też występować u osób z takimi problemami, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), złamanie z przemieszczeniem (tzw. złamanie Collesa), otyłość, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.
W zdecydowanej większości przypadków symptomy CTS, a zwłaszcza dolegliwości bólowe i parestezje, ulegają nasileniu w porze nocnej i tym sposobem mogą powodować zaburzenia snu. Długotrwałe utrzymywanie się zespołu cieśni nadgarstka może prowadzić do stopniowego zaniku mięśni kłębu kciuka. Efektem tego mogą być ubytki czuciowe i ruchowe w obrębie ręki.
Bibliografia: