Uszkodzenia ścięgien lub więzadeł

Uszkodzenia ścięgien lub więzadeł

Jak dochodzi do uszkodzenia ścięgien lub więzadeł?

Zarówno ścięgna, jak i więzadła odgrywają niezwykle ważne role w kontekście prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu. Mianem ścięgien określa się wiązkę włókien kolagenowych tkanki łącznej, które odpowiadają za połączenie mięśni z kośćmi. Ich zadaniem jest możliwość przenoszenia siły generowanej przez mięsień, co w konsekwencji powoduje zmianę położenia kości i tym samym prowadzi do wykonania określonego ruchu. Z kolei więzadła to struktury o niewielkim stopniu rozciągliwości, zbudowane z tkanki kostnej, które są zlokalizowane pomiędzy kośćmi. Rolą więzadeł jest zagwarantowanie stawom dodatkowej stabilizacji, co ma na celu m.in. zminimalizować ryzyko kontuzji oraz zadbać o zachowanie prawidłowego toru ruchu.

Uszkodzenia ścięgien lub więzadeł

Uszkodzenie ścięgien lub więzadeł najczęściej powstaje na drodze dwóch mechanizmów:

  1. Bezpośredniego urazu np. gwałtownego ruchu lub zbyt dużego obciążenia, co w konsekwencji powoduje całkowite uszkodzenie – ścięgna lub więzadła zostają zerwane i dochodzi do utraty całkowitej ciągłością współtworzących je włókien.
  2. Przewlekłego, powtarzalnego oddziaływania czynników jak np. stan zapalny, przeciążenia, mikrourazy, choroby reumatyczne, problemy naczyniowe, zmiany zwyrodnieniowe, które prowadzą do częściowego uszkodzenia tych struktur – przeważnie ścięgno lub więzadło jest naderwane, lub nadwyrężone (naciągnięte).

Które ścięgna i więzadła ulegają najczęstszemu uszkodzeniu?

Zdecydowana większość kontuzji obejmująca ścięgna i więzadła dotyczy struktur zlokalizowanych w kończynach dolnych. Urazy te w wielu przypadkach wynikają z aktywności fizycznej, co tłumaczy, dlaczego częstymi ofiarami są biegacze, kolarze, piłkarze oraz osoby uprawiające różnorodne dyscypliny powodujące duże obciążenie kolan i stóp (np. skoczkowie w dal i wzwyż). Niemniej jednak uszkodzenie więzadeł i ścięgien nie jest ograniczone wyłącznie do sportów nożnych, bo w wielu innych form wysiłku fizycznego (np. arm wrestling, baseball, crossfit, golf, koszykówka, kulturystyka, siatkówka, tenis, trójbój siłowy, pchnięcie kulą) również dochodzi do urazów ścięgien w obrębie kończyny górnej.

Niemniej jednak uszkodzenia ścięgien i więzadeł dotyczą takich struktur jak: ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia (biceps), ścięgno piętowe (Achilles), ścięgna nadgarstka i dłoni, więzadła krzyżowe stawu kolanowego (np. ACL).

Jakie są objawy uszkodzenia ścięgien lub więzadeł?

Podobnie jak w przypadku większości urazów głównym symptomem jest ból, który ulega stopniowemu zwiększeniu. Dolegliwości bólowe z czasem narastają do tego stopnia, że utrudniają wykonywanie codziennych czynności, co w konsekwencji może prowadzić m.in. do tkliwości dotykowej, ograniczenia zakresu ruchu, uczucia sztywności, obrzęku. Ponadto warto dodać, że utrzymujące się trudności ruchowe i ból mogą spowodować wyrobienie mechanizmów kompensacyjnych przez organizm. Zwiększa to ryzyko rozwoju wad postawy ciała.

Doznałeś urazu w trakcie aktywności? Czujesz ból, który mimo biegu czasu nie ustępuje?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Petersen W., et al. „Treatment of acute ankle ligament injuries: a systematic review.” Archives of orthopaedic and trauma surgery 2013, 133: 1129-1141.
  2. Opar D.A., et al. „Hamstring strain injuries: factors that lead to injury and re-injury.” Sports medicine 2012, 42: 209-226.
  3. Brockett C.L., et al. „Predicting hamstring strain injury in elite athletes.” Medicine & Science in Sports & Exercise 2004, 36(3): 379-387.
  4. Boden B.P., et al. „Mechanisms of anterior cruciate ligament injury.” Orthopedics 2000, 23(6): 573-578.