HVLA (manipulacje krótkodźwigniowe)

Jedną z metod pracy terapeutów z Pracowni Zdrowia w Krakowie jest technika HVLA, czyli manipulacja krótkodźwigniowa. Jest ona skutecznym sposobem, aby zapewnić pacjentowi odczuwalne efekty już po pierwszej wizycie. Jakie są inne korzyści wynikające ze stosowania manipulacji krótkodźwigniowych HVLA? Kto i kiedy może skorzystać z HVLA? Jakie są wskazania do użycia manipulacji krótkodźwigniowych?

HVLA

HVLA – czym są manipulacje krótkodźwigniowe?

Skrót HVLA pochodzi od High Velocity Low Amplitude, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Dużą Prędkość Niską Amplitudę. Nazwa ta trafnie oddaje sens samej techniki, która w polskim środowisku terapeutycznym zwana jest manipulacjami krótkodźwigniowymi. To jedna z form manipulacji stawowych wykorzystywanych przez osteopatów, terapeutów manualnych, fizjoterapeutów i chiropraktyków, której przypisuje się dużą skuteczność terapeutyczną i wysoki poziom bezpieczeństwa dla samego pacjenta.

Fizjoterapeuci z krakowskiej Pracowni Zdrowia chętnie wykorzystują metodę HVLA z uwagi na dużą skuteczność i szybkie efekty lecznicze, co niejednokrotnie pozwala uzyskać znaczną poprawę stanu zdrowia pacjenta i tym samym przystąpić do realizacji kolejnych etapów terapii.

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA – na czym polegają?

Dr Kirkaldy-Willis opisał istotę techniki HVLA jako umiejętne, pasywne, manualne manewry terapeutyczne, w trakcie których stawy znajdują się poza normą fizjologicznego zakresu ruchu przy równoczesnym nieprzekraczaniu granicy integralności anatomicznej. Definicja ta może wydawać się trudna do zrozumienia dla pacjenta, ale w rzeczywistości jest bardzo prosta.

Sens manipulacji krótkodźwigniowych tkwi we wcześniejszym rozwinięciu skrótu HVLA. Wykorzystanie techniki manualnej z wysoką prędkością i o niskiej amplitudzie oznacza, że terapeuta w krótkim czasie pokonuje niewielką odległość w obrębie anatomicznego zakresu ruchu danego stawu. Duża prędkość i niewielka amplituda wykonywanego ruchu generują siłę, która pozwala pokonać istniejące ograniczenia. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia nadmiernego napięcia w obrębie struktur stawowych i okolicznych mięśni, czego dowodem jest słyszalne i odczuwalne kliknięcie (kawitacja) obszaru zabiegowego – znane wśród pacjentów jako strzelanie w stawie. Kawitacja czy też klik manipulacyjny nie stanowi rezultatu ścierania się chrząstek czy powierzchni stawowych, a jest zjawiskiem będącym efektem zmniejszenia ciśnienia śródstawowego, które następuje wskutek rozciągnięcia patologicznie napiętej torebki stawowej

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że krótkodźwigniowe manipulacje HVLA, to po prostu praca manualna na pojedynczych, zablokowanych segmentach ruchowych (stawach). Podczas techniki HVLA ciało pacjenta zostaje ułożone w odpowiedni sposób, aby terapeuta mógł precyzyjnie wykonać szybki i krótki ruch, którego rezultatem jest, czasami wręcz natychmiastowe, złagodzenie występujących dolegliwości i przywrócenie stanu zbliżonego do normy.

Efekty techniki HVLA (manipulacji krótkodźwigniowych)

Wedle aktualnego stanu wiedzy manipulacje krótkodźwigniowe (HVLA) odpowiadają za:

 • zmniejszenie stanu zapalnego,
 • złagodzenie dolegliwości bólowych,
 • rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni,
 • przeciwdziałanie blokadom wewnątrz stawu,
 • przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu i zwalczenie występujących ograniczeń.

Sesje terapeutyczne z użyciem techniki HVLA sprawiają, że pacjenci Pracowni Zdrowia w Krakowie odzyskują utraconą ruchomość stawową, ich dolegliwości bólowe zostają częściowo lub całkowicie zmniejszone oraz odczuwają znaczną poprawę komfortu w zakresie codziennego funkcjonowania.

Wskazania i przeciwwskazania do krótkodźwigniowych manipulacji HVLA

Terapia wykorzystująca manipulacje krótkodźwigniowe jest szczególnie polecana w przypadkach ograniczeń ruchomości stawowej (hipomobilność), zwłaszcza w obrębie stawów kręgosłupa. Duża doza bezpieczeństwa i szybka skuteczność techniki HVLA sprawia, że jest to jedna z niewielu form pracy manualnej, która może być wykorzystana dla efektywnego łagodzenia dolegliwości bólowych w fazie ostrej. Ponadto zabiegi manipulacji krótkodźwigniowych sprawdzą się m.in. w dolegliwościach mięśniowo-szkieletowych jak dyskopatia czy kręgozmyk, rwie kulszowej, migrenowych bólach głowy, somatycznych dysfunkcjach szyjki macicy i szeregu innych problemów. Podstawą do określenia możliwości zastosowania tej formy terapii jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu u pacjenta i wykonanie szczegółowego badania przedmiotowego.

Technika HVLA nie znajdzie jednak zastosowania u pacjentów mających problem z nieustającymi dolegliwościami bólowymi, które mają podłoże niemechaniczne (np. neuropatie), z aktywnym i rozległym stanem zapalnym, zaburzeniami neurologicznymi i naczyniowymi, chorobami nowotworowymi, hipermobilnością stawową, niestabilnymi i niezrośniętymi złamaniami struktur kostnych czy po urazach rdzenia kręgowego. O wykorzystaniu manipulacji krótkodźwigniowych decyduje terapeuta na bazie wcześniejszej analizy stanu pacjenta.

Jakie są zalety manipulacji krótkodźwigniowych HVLA

 • Krótki czas trwania zabiegu.
 • Duży poziom bezpieczeństwa wykonywanych manipulacji.
 • Praca terapeuty jest skoncentrowana głównie na obszarze objętym problemem.
 • Bezpośrednie oddziaływanie na staw i pośrednie na sąsiadujące struktury nerwowo-mięśniowe.

Pracownia Zdrowia – manipulacje krótkodźwigniowe (HVLA) Kraków

Jeżeli borykasz się z dolegliwościami bólowymi, ograniczoną ruchomością stawową i innymi problemami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, to skorzystaj z pomocy terapeutów z Pracowni Zdrowia w Krakowie. Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to jedna z wielu metod, która może okazać się wartościowym sposobem na przywrócenie pełnej sprawności ruchowej i wyeliminowanie dotychczasowych problemów w obrębie różnych części ciała. Osoby z Krakowa i okolic zapraszamy na konsultacje u certyfikowanych specjalistów z dziedzin osteopatii, fizjoterapii, masażu i szeroko pojętej medycyny manualnej. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.

Bibliografia:

 1. LaPelusa A. & Bordoni B. „High Velocity Low Amplitude Manipulation Techniques.” (2021).
 2. Elder B. & Tishkowski K. „Osteopathic Manipulative Treatment: HVLA Procedure-Cervical Vertebrae.” (2020).
 3. Coronado R.A., Bialosky J.E., Cook C.E. „The temporal effects of a single session of high-velocity, low-amplitude thrust manipulation on subjects with spinal pain.” Physical Therapy Reviews 15.1 (2010): 29-35.