Poród stanowi dla kobiety spore wyzwanie dla organizmu. Dlatego odpowiednie przygotowanie ciała pozwala nie tylko na sprawne przeprowadzenie porodu, ale i umożliwia zminimalizowanie szeregu niedogodności, które mogą nastąpić po narodzinach dziecka. Szkoła rodzenia będąca formą przygotowania do porodu odpowiada za:
Zaadaptowanie krocza na poród
Edukacja w zakresie świadomego i skutecznego parcia, które należy połączyć z efektywnym oddychaniem
Wdrożenie systematycznej aktywności fizycznej w czasie ciąży, aby zadbać o sprawność młodej matki i dodatkowo przygotować organizm na nadchodzący poród
Naukę prawidłowego oddychania, co oznacza m.in. odpowiednie zaangażowanie i ustawienie przepony, aktywację mięśnia poprzecznego brzucha, umiejętność wykorzystania brzusznego toru oddychania
Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, to musi być dostosowany do aktualnych możliwości kobiety i aktualnego etapu ciąży.
Przygotowanie do porodu – cele i korzyści
Odpowiednie przygotowanie do porodu ma wartościowy wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną przyszłej matki. Dzięki ćwiczeniom oddechowym i edukacji przedporodowej kobieta może zredukować stres związany z porodem, co pozwoli na zaoszczędzenie sił i sprawne przebrnięcie przez cały proces. Korzyści, które może zyskać kobieta przystępująca do szkoły rodzenia to:
Minimalizacja ryzyka występowania komplikacji okołoporodowych
Ponadto kobieta zapisująca się na program przygotowania do porodu zyskuje świadomość własnego ciała, lepiej rozumie zmiany zachodzące w organizmie, poznaje swoje możliwości i zdobywa wiedzą o wskazaniach/przeciwwskazaniach związanych z ciążą.
Jesteś w ciąży? Chcesz lepiej przygotować swoje ciało do porodu?
Szymański S., et al. „Wpływ zajęć w szkole rodzenia na przebieg porodu.” Pielęgniarstwo Polskie 2019, 72(2):
Puszczałowska-Lizis E., et al. „Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2016, 22(4): 264-269.
Domenjoz I., et al. „Effect of physical activity during pregnancy on mode delivery.” American Journal of Obstetrics and Gynecology 2014, 211(4): 401-411.
Evenson K.R., et al. „Guidelines for physical activity during pregnancy: comparisons from around the world.” American Journal of Lifestyle Medicine 2014, 8(2): 102-121.
Serwis wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi, wyświetlania informacji, gromadzenia anonimowych danych statystycznych oraz prowadzenia działań marketingowych opisanych w
polityce prywatności
. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej.