Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Czym jest ostroga piętowa?

Termin ostrogi piętowej odnosi się do nadmiernej i zbędnej ilości tkanki kostnej (tzw. osteofitu), która jest zlokalizowana na zewnętrznej części kości piętowej. Ostroga piętowa prowadzi natomiast do rozwoju stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych w obrębie przyczepu rozcięgna podeszwowego. W wyniku tego rozcięgno ulega skróceniu, co w konsekwencji pogłębia koślawość pięty i skutkuje szeregiem nieprawidłowości dotyczących napięcia mięśniowego, chodu i wzorców ruchowych. Dlatego też problem ostrogi piętowej jest przeważnie związany z zaburzeniami rozcięgna podeszwowego.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa – przyczyny

Przede wszystkim zapalenie rozcięgna podeszwowego i rozwój ostrogi piętowej jest procesem długotrwałym. Problem jest w głównej mierze uwarunkowany nadmiernym lub nieprawidłowym obciążeniem stopy np. w wyniku wad stóp. W związku z tym zmiany zapalne przeważnie pojawiają się u osób otyłych, pracujących przez dłuższy czas w pozycji stojącej, a także u niektórych sportowców np. długodystansowych biegaczy, tancerzy czy chodziarzy. Ostrogi piętowe niezwykle często rozwijają się wśród wskutek noszenia zbyt ciasnego i nieodpowiednio dobranego obuwa oraz noszenia butów na wysokim obcasie. Do czynników ryzyka należy też zaliczyć zaburzenia chodu (np. porażenie mózgowe, które powoduje nieprawidłowy rozkład ciężaru ciała), cukrzycę, urazy mechaniczne kości piętowej oraz postępujący proces starzenia się organizmu i związaną z tym utratę elastyczności rozcięgna podeszwowego.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa nie jest sama w sobie chorobą, a objawem wcześniej wspomnianego stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych rozcięgna znajdującego się na podeszwowej części stóp. Zmiany zapalne oraz występująca narośl kostna prowadzą jednak do występowania różnorodnych niedogodności, które przeważnie objawiają się w postaci:

  • silnego bólu w obrębie środka pięty – zwłaszcza w porze porannej
  • wzmożoną tkliwością w obrębie guza piętowego
  • utrzymującym się uczuciem ciepła w okolicach pięty
  • umiarkowanych dolegliwości bólowych przez pozostałą część dnia
  • trudności z chodem i zaburzeniami prawidłowych wzorców ruchowych
  • zmian przeciążeniowych, które są rezultatem asymetrycznego rozkładu ciężaru ciała

Zmiany zapalne rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowe są w zdecydowanej większości przypadków problemem jednostronnym. Długotrwałe utrzymywanie się tych problemów może natomiast prowadzić do rozwoju wad postawy ciała – począwszy od stóp i kolan, a skończywszy na kręgosłupie.

Odczuwasz ból w obrębie pięty? Rano nie możesz stanąć na własnych stopach dopóki się nie „rozchodzisz”?

Nie czekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Uczciwek M.M. „Physiotherapeutic methods in the tratment of heel spurs and inflammation of plantar fasciitis – a review of the literature.” Journal of Education, Health and Sport 2017, 7(6): 408-418.
  2. Lorkowski J., et al. „Rozkład nacisków na podeszwowej stronie stóp u kobiet z otyłością i zapaleniem rozcięgna podeszwowego.” Przegląd Lekarski 2009, 66(9): 513-518.
  3. Wearing S.C., et al. „The pathomechanics of plantar fasciitis.” Sports Medicine 2006, 36: 585-611.
  4. Riddle D.L., et al. „Risk factors of plantar fasciitis: a matched case-control study.” The Journal of Bone & Joint Surgery 2003, 85(5): 872-877.