Naciągnięcia mięśni

Naciągnięcia mięśni

Czym są naciągnięcia mięśni?

Naciągnięty mięsień to kontuzji, która charakteryzuje się uszkodzeniem mniej niż 5% włókien. Naciągnięcie jest przeważnie rezultatem przesadnego rozciągnięcia włókien współtworzących mięsień. W zdecydowanej większości przypadków nadwyrężenie, bo tak inaczej można nazwać problem w postaci naciągnięcia, stanowi efekt nawracających mikrourazów. Zwykle naciągnięcie towarzyszy osobom ćwiczącym, jednakowo amatorom i profesjonalnym zawodnikom sportowym. Problem przesadnego nadwyrężenia włókien może nastąpić w różnorodnych dyscyplinach sportowych – począwszy od sztuk walki, przez gry zespołowe jak koszykówka, siatkówka czy piłka nożna, sporty rakietowe, czy gimnastykę, a skończywszy na dyscyplinach lekkoatletycznych jak bieganie czy skoki. W zdecydowanej większości przypadków przyczyna naciągnięcia nie tkwi w samym sporcie, ale nieodpowiednim przygotowaniu organizmu do zaplanowanej aktywności.

Naciągnięcia mięśni
Naciągnięcia mięśni – czym są i jak sobie z nim radzić?

Czynniki sprzyjające naciągnięciu mięśni to:

  • Brak rozgrzewki
  • Przetrenowanie
  • Niewykryte kontuzje
  • Brak potreningowego rozciągania
  • Nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń
  • Nagłe i gwałtowne ruchy – zwłaszcza z dużym ciężarem

Mięśnie, które najczęściej ulegają naciągnięcie to partie w obrębie ramion, barków, ud, pleców i szyi.

Naciągnięcie a naderwanie mięśnia – podobieństwa i różnice

Podstawową różnicą pomiędzy naciągnięciem a naderwaniem mięśnia jest rozległość urazu. W przypadku naciągniętego mięśnia uszkodzeniu ulega do 5% wszystkich włókien mięśniowych. Z kolei w przypadku naderwania mowa o kontuzji, która skutkuje uszkodzeniem ponad 5% włókien współtworzących mięsień. Kolejna różnica dotyczy symptomów. Naciągnięcie powoduje zmniejszenie siły mięśniowej i ograniczenie zakresu ruchomości. Natomiast przy naderwaniu występuje krwiak wraz z niewielkim zagłębieniem w rejonie urazu. Co więcej, pacjent nie jest zdolny do wykonywania ruchu i kończyna zwykle wymaga unieruchomienia.

Zarówno naciągnięcie, jak i naderwanie mięśni prowadzi do rozwoju obrzęku ze stanem zapalnym, miejscowej tkliwości oraz silnych dolegliwości bólowych w miejscu kontuzji.

Przeciążyłeś mięsień po treningu? Minęło kilka dni, a ty nadal odczuwasz ból?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Jones A., et al. „Epidemiology of injury in English Professional Football players: A cohort study.” Physical therapy in sport 2019, 35: 18-22.
  2. Złotkowska R., et al. „Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu.” Hygeia Public Health 2015, 50(1): 41-46.
  3. Jarvinen TA., et al. „Muscle strain injuries.” Current opinion in rheumatology 2000, 12(2): 155-161.