Łokieć tenisisty i łokieć golfisty

Łokieć tenisisty i golfisty

Czym jest łokieć tenisisty i łokieć golfisty?

Problem określany mianem łokcia tenisisty lub golfisty to tak naprawdę schorzenie charakteryzujące się dwoma niedogodnościami:

  1. Stanem zapalnym nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty) lub nadkłykci przyśrodkowego (łokieć golfisty) kości ramiennej.
  2. Zmianami przeciążeniowo-zwyrodnieniowymi (entezopatia) mięśni prostowników (tenis) lub zginaczy (golf) nadgarstka.

Łokieć tenisisty i golfisty w zdecydowanej większości przypadków wiąże się z występowaniem obu tych nieprawidłowości – zwykle jedna z nich stanowi rezultat drugiej.

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty

Jakie są przyczyny łokcia tenisisty i łokcia golfisty?

Rozwój łokcia tenisisty jest w głównej mierze rezultatem częstych i intensywnych prac manualnych. Nawracające mikrourazy, zła technika i brak ergonomii wykonywanych ruchów czy regularne przeciążenia narządu ruchu prowadzą do występowania stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych mięśni. Czynniki te, jak można się domyślić, są przede wszystkim związane z takimi dyscyplinami sportowymi jak tenis ziemny i stołowy, golf, baseball, krykiet, squash czy badminton.

Niemniej jednak w grupie ryzyka znajdują się także osoby po 40. roku życia, które są aktywne zawodowo i pracują w głównej mierze rękoma np. murarze, glazurnicy, krawcy, rzeźbiarze, mechanicy samochodowi. Ponadto warto też wspomnieć, że łokieć tenisisty to także problem w mniej oczywistych grupach zawodowych np. pracowników biurowych, informatyków, muzyków. W takich przypadkach przyczyną rozwoju zmian zapalnych i przeciążeniowych jest w głównej mierze utrzymywanie nieprawidłowej pozycji nadgarstka, co w konsekwencji skutkuje nieustannym skurczem mięśni prostowników nadgarstka. Ponadto należy dodać, że uszkodzenie struktur naczyniowych i związane z nim niedokrwienie również mogą być powodem stanu zapalnego.

Łokieć tenisisty/ golfisty – objawy

Fundamentalną dolegliwością w przypadku łokcia tenisisty jest ból odczuwany po zewnętrznej części stawu łokciowego i towarzysząca mu duża tkliwość. Ból niejednokrotnie promieniuje wzdłuż przedramienia i nadgarstka do ręki, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia siły chwytu. Osoby z łokciem golfisty mają problemy z wykonywaniem czynności manualnych np. podniesienie szklanki czy utrzymanie torby z zakupami.

Odczuwasz ból łokcia? Masz problem z najprostszymi czynnościami jak nalanie wody z butelki czy podniesienie krzesła? A może po prostu pracujesz dużo przy komputerze i boisz się, że może Cię to spotkać?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Cutt S., et al. „Tennis elbow: A clinical review article.” Journal of Orthopaedics 2020, 17: 203-207.
  2. Keijsers R., et al. „Tennis elbow.” Shoulder & Elbow 2019, 11(5): 384-392.
  3. Budek Z., et al. „Bóle nadgarstka w aspekcie treningu strzeleckiego.” Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe) 2011, 8: 27-30.