Pod pojęciem endometriozy kryje się schorzenie, które fachowo określa się gruczolistością zewnętrzną. Problem ten polega na wydostawaniu się endometrium – komórek błony śluzowej trzonu macicy – poza jamę macicy. Komórki będące poza jamą pozostają jednak nadal aktywne, co w połączeniu ze zmianami hormonalnymi uwarunkowanymi przez cykle miesiączkowe, prowadzi do rozwoju licznych zmian zapalnych.
Endometrioza to w większości przypadków problem dotyczący kobiet w wieku od 25 do 35 lat, ale niejednokrotnie problem ten pojawia się wśród nastolatek oraz u kobiet po menopauzie. Gruczolistość zewnętrzna przeważnie rozwija się w obrębie narządów płciowych (np. jajowody) oraz otrzewnej. Niemniej jednak komórki endometrium mogą też wyzwalać zmiany zapalne w innych miejscach m.in. w przewodzie pokarmowym.
Trudno wskazać przyczynę endometriozy. Mechanizm powstawania tej choroby wciąż pozostaje niejasny, a specjaliści przedstawiają kilka teorii na temat przedostawania się endometrium poza jamę macicy. Część wskazuje na zmiany hormonalne, inni na regurgitację (tzw. wsteczna menstruacja), pozostali wspominają o endometriozie jako chorobie dziedzicznej lub powstającej wskutek oddziaływania różnorodnych czynników immunologicznych.
Endometrioza przez bardzo długi czas może rozwijać się bez wyraźnych symptomów. Jednak jej pierwszym objawem jest dysparurenia – ból podczas współżycia, który pojawia się wskutek zmian zapalnych. Ból jest zwykle odczuwany w obszarach miednicy, kości krzyżowej i spojenia łonowego. Zmiany zapalne obecne w trakcie endometriozy prowadzą też do uszkodzenia komórek błony śluzowej trzonu macicy. Uszkodzone komórki ulegają zrostom, a powstała blizna jest przyczyną nasilenia odczuwanych dolegliwości bólowych.
Inne objawy endometriozy to:
Fizjoterapeuci wykorzystują różnorodne techniki do zwalczania niedogodności obecnych przy endometriozie. Wprowadzenie fizjoterapii u pacjentek z endometriozą może być pomocne dla:
U kobiet z nieleczoną endometriozą mogą rozwinąć się liczne powikłania np. zaburzenie płodności, pogorszenie życia seksualnego, utrudnienie zajścia w ciążę. Tego typu problemy mogą z kolei stanowić przyczynę pogorszenia samopoczucia i rozwoju depresji.
Bibliografia: