Dyskopatia

Dyskopatia

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatią określa się wszelkie zmiany w budowie krążka międzykręgowego, co skutkuje różnorodnymi zaburzeniami stabilności jądra miażdżystego. Przeważnie początkiem dyskopatii jest stopniowa degeneracja pierścienia włóknistego, które z biegiem czasu postępuje i prowadzi do nasilenia występujących niedogodności. W najbardziej zaawansowanych postaciach dyskopatia może skutkować sporymi deficytami w zakresie codziennej funkcjonalności.

Dyskopatia

Przyczyny dyskopatii

U wielu osób cierpiących z powodu dyskopatii problem stanowi następstwo wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Starzenie się organizmu jest równoznaczne z pogorszeniem nawodnienia jądra miażdżystego, co ma niewątpliwie duże znaczenie w kontekście osłabienia jego stabilności. Jednak zmiany zwyrodnieniowe nie wiążą się wyłącznie z wiekiem – niski poziom aktywności fizycznej wraz z częstym przebywaniem w pozycji siedzącej potęgują ryzyko uszkodzenia krążka międzykręgowego. Dlatego też osoby stroniące od aktywnego trybu życia są bardziej narażone na różnorodne zmiany dyskopatyczne.

To jednak zaledwie część czynników ryzyka, które potęgują szansę rozwoju dyskopatii. Oprócz nich zmiany degeneracyjne dotyczące krążków międzykręgowych mogą być rezultatem:

  • Nieskorygowanych wad wzroku, które skutkują nieprawidłowym ustawieniem głowy
  • Przesadnego osłabienia mięśni brzucha, przepony i odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • Nieprawidłowej postawy ciała lub występujących już wad postawy i związanych z tym anomalii dotyczących funkcjonalności ciała
  • Nadmiernego obciążenia kręgosłupa np. wskutek niewłaściwej techniki wykonywania ćwiczeń lub zbyt intensywnej pracy fizycznej
  • Źle zbilansowanej diety, która sprzyja niedoborom cennych składników (np. wapnia, białka, kolagenu, witaminy C) i tym samym zwiększają ryzyko osłabienia struktur współtworzących narządu ruchu

Fazy dyskopatii

Należy mieć świadomość, że dyskopatia nie jest problemem doraźnym. To schorzenie rozwijające się przeważnie latami, które zwykle jest efektem oddziaływania kilku czynników ryzyka. Początkowo problem dotyczy zewnętrznej części krążka międzykręgowego, aby z biegiem czasu objąć jego wnętrze. Proces powstawania dyskopatii obejmuje cztery fazy:

  1. Uwypuklenie – zewnętrzny pierścień włóknisty zostaje osłabiony, co zaburza stabilność jądra miażdżystego.
  2. Wypuklina – problem niestabilności jądra miażdżystego narasta wskutek osłabienia wewnętrznej części pierścienia włóknistego.
  3. Przepuklina – pierścień włóknisty zostaje przerwany, a to prowadzi do całkowitej utraty stabilności jądra miażdżystego i tym samym skutkuje zmianą jego pozycji.
  4. Sekwestracja – uszkodzenie jądra miażdżystego, co w konsekwencji może powodować ucisk korzeni nerwowych.

Jakie są objawy dyskopatii?

Dyskopatia to przede wszystkim silne dolegliwości bólowe, które są odczuwane w określonej pozycji ciała lub w trakcie wykonywania odpowiednich czynności. W przypadku zaawansowanej dyskopatii mogą występować dodatkowe niedogodności o podłożu neurologicznym np. zaburzenia czucia, mimowolne i bolesne skurcze mięśni, osłabienie siły mięśniowej czy też nieprzyjemne doznania w postaci mrowienia i drętwienia nóg.

Gdzie najczęściej pojawia się dyskopatia?

Wypadnięcie dysku przeważnie kojarzy się z odcinkiem lędźwiowym, co jest w pełni uzasadnione. To właśnie w tej części kręgosłupa dyski międzykręgowe są najbardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe i przeciążenia np. uwarunkowane złą techniką treningową. Niemniej jednak dyskopatia może też dotyczyć wyższych fragmentów kręgosłupa. Dyskopatia szyjna charakteryzuje się takimi niedogodnościami jak np. zwiększona skłonność do wymiotów czy zawroty głowy. Z kolei dyskopatia piersiowa może powodować m.in. zaburzenia oddychania.

Odczuwasz ból kręgosłupa? Masz problem z najprostszymi czynnościami jak zawiązanie butów czy podniesienie czegoś z podłogi? A może po prostu spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej i boisz się, że może Cię to spotkać?

Nie zwlekaj! Umów wizytę już teraz!

Bibliografia:

  1. Borzęcki P., et al. „Rehabilitacja chorych z dyskopatią odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.” Family Medicine & Primary Care Review 2012, 3: 345-348.
  2. Jabłońska R., et al. „Functional assessment of patients with lumbar discopathy.” Advances in Clinical and Experimental Medicine 2009, 18(4): 389-399.
  3. Miiddleton K., Fish D.E. „Lumbar spondylosis: clinical presentation and treatment approaches.” Current Reviews in Musculoskeletal Medicine 2009, 2(2): 94-104.