Rozmiar tekstu

kolano

źródło grafiki: www.regenexx.com

 

Czy powinno się operować łąkotkę?

Odpowiedź jest prosta: NIE!

Okazało się, że operacja łąkotki nie ma wpływu na funkcjonowanie naszego kolana, ani teraz, ani w przyszłości. A jej skuteczność jest równa efektowi placebo.

Co to jest łąkotka?

Łąkotka jest naturalnym amortyzatorem kolana, która przejmuje obciążenia i chroni chrząstkę stawową przed przedwczesnym zużyciem. Pod pływem urazu lub wraz z wiekiem dochodzi do uszkodzenia łąkotki. Podczas operacji uszkodzona część łąkotki zostaje wycięta, a nie zszyta jak większość pacjentów myśli.

Jak wykazują badania, łąkotki wraz z wiekiem ulegają uszkodzeniu i jest to naturalny proces starzenia się organizmu.

Operacje łąkotek są nieskuteczne.

Mimo, iż początkowe badania wykazywały, że operacja czyszczenia kolana były lepsze niż placebo, to kolejne zaczęły wykazywać, że zarówno u osób, które miały bóle kolan, jak i u tych, które nie skarżyły się na żadne dolegliwości, w badaniach MRI wykazywano uszkodzenie łąkotki.

W 2012 roku opublikowano badania w New England Journal of Medicine, które wykazywały, że pacjenci po operacji łąkotek, nie czuli się ani lepiej ani gorzej, niż ci, którzy nie poddali się operacji a tylko leczeniu zachowawczemu, czyli fizjoterapii.

Pozostał tylko jeszcze jeden problem, czy operować łąkotkę z powodu charakterystycznego objawu jakim jest „blokowanie się" kolana?

Najnowsze badania (2016) przeprowadzono na grupie 146 pacjentów, którzy skarżyli się na „blokowanie” kolana. Połowie z nich zoperowano łąkotkę, a druga połowa miała przeprowadzoną pozorowaną operację. Po 2, 6 i 12 –stu miesiącach pacjenci z obu grup relacjonowali podobną poprawę.

Czy warto więc operować łąkotkę? Odpowiedź brzmi: NIE.

Źródło:
http://www.regenexx.com/should-i-have-meniscus-surgery/

Link do oryginalnego artykułu:
http://annals.org/article.aspx?articleid=2490532#.VsfPIxQm61Q.linkedinAutor: Żaneta Tymińska