Rozmiar tekstu

akupunk

Ból dolnego odcinka kręgosłupa dotyczy coraz większej liczby osób. Coraz więcej pojawia się również różnego rodzaju metod i sposobów walki z bólem. Co jest skuteczne, a co nie? W co warto zainwestować,a co lepiej omijać szerokim łukiem? Jeśli od lat zmagasz się z bólem, zamiast szukać mało skutecznych rozwiązań, najlepiej jest zainwestować czas i energię w to, co naprawdę przynosi efekty.

W marcu 2016 roku, National Institute for Health and Care Excellence (NICE), niezależny organ mający na celu wytyczanie i upowszechnianie informacji na temat wysokiej jakości opieki zdrowotnej i społecznej, opublikował raport dotyczący skutecznej walki z bólem kręgosłupa. Według tego raportu najskuteczniejszym sposobem walki z bólem kręgosłupa są ćwiczenia. Do wyboru mamy ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, aerobik lub jogę. O ćwiczeniach nie powinniśmy zapominać nawet wtedy, kiedy idziemy na masaż lub inne zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutę. Masaże czy manipulacje kręgosłupa, bez ćwiczeń, mogą być niewystarczająco skuteczne i problemy z kręgosłupem mogą powracać.

Raport NICE sugeruje również, żeby zachować pełną, w miarę możliwość, codzienną aktywność.

Projekt wytycznych nie poleca natomiast stosowania akupunktury w leczeniu bólu kręgosłupa, jak donoszą badania, akupunktura nie ma lepszych rezultatów niż leczenie pozorowane.

Jeżeli chodzi o leki lepiej jest zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen czy aspiryna, niż paracetamol. Słabe opioidy, takie jak kodeina zalecane są tylko w przypadku bardzo ostrych stanów bólowych, gdy zwykłe leki przeciwzapalne nie są skuteczne.

Połączenie fizjoterapii z psychoterapią wskazane jest jedynie w przypadku, gdy pacjent wykazuje dodatkowe problemy natury psychologicznej.


Podsumowując, najlepszym sposobem na walkę z przewlekłymi bólami pleców są:

  • Edukacja pacjenta na temat choroby
  • Higiena i ergonomia pracy
  • Regularne ćwiczenia (rozciągające, wzmacniające, aerobik, joga)
  • Terapia manualna
  • Leczenie psychologiczne (Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bólu)
  • Leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne)

Link do oryginalnego artykułu:
https://www.nice.org.uk/news/press-and-media/exercise-not-acupuncture-for-people-with-low-back-pain-says-nice-in-draft-guidance


Autor: Żaneta Tymińska