Rozmiar tekstu

C3

Czy pokazywać swoją chorobę lub odmienność? Czy lepiej pozostawić w ukryciu? Patrzysz na tego typu zdjęcia i co myślisz? Jesteś zszokowany czy nie?

Stomia? Co to jest? Aha…coś mi się kojarzy. Ale po co pokazywać, że się ma worek stomijny? Jeszcze do tego publicznie, tak żeby wszyscy się o tym dowiedzieli. Na Instagramie? Po co? Przecież ten obraz nas szokuje. Szokuje? A może nie do końca? No szokuje, ale też trochę ciekawi. Myślisz sobie, fajna laska, gdyby nie ten worek. To pokazywać, czy nie? Wolisz wiedzieć, czy wolisz żyć w nieświadomości?

Takie zdjęcia są szokujące dla wielu ludzi. To oczywiste, ale świat nie jest taki kolorowy jak na reklamie. Czasami warto otworzyć oczy i zobaczyć co się dookoła nas dzieje.

bethany townsend 300

Wszystko zaczęło się od 23-letniej Bethany Townset, która jako pierwsza umieściła zdjęcie w kostiumie kąpielowym odsłaniającym stomię. To zdjęcie dało początek kolejnym, które zostały zamieszczone pod tagiem #getyourbellyout.

W ten sposób coraz więcej osób zaczęło głośno mówić o swojej chorobie. Jan Kobuszewski od wielu lat ma stomię w wyniku walki z rakiem jelita grubego. Ostatnio temat tabu został na nowo poruszony dzięki 30-sto letniej Paulinie Kaszubie, która zapozowała do sesji zdjęciowej, przełamując tym samym polskie tabu.

stoma2 650

Co to jest stomia?

Stomia to chirurgiczne wyłonienie jelita na zewnątrz brzucha. Najczęściej stomię zakłada się w przypadku raka jelita grubego lub w wyniku chorób zapalnych jelit.


A Ty co sądzisz? Czy tak intymne sprawy powinno się zachowywać w tajemnicy, czy wręcz przeciwnie, głośno o nich mówić?