Rozmiar tekstu

ciaza

Ciąża to niezwykły czas 9 miesięcy, podczas którego ciało kobiety przechodzi ogromną metamorfozę. Począwszy od zmian na poziomie anatomicznym (zmiany widoczne gołym okiem: powiększający się brzuch i piersi), po zmiany metaboliczne (zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe). Zmiany te są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży a następnie porodu.

W związku ze zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi podczas ciąży wiele kobiet odczuwa dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym kręgosłupa. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami.

Macica, która w okresie przed ciążą waży zaledwie 70 gram, pod koniec ciąży waży już około 1 kg i ma pojemność ok. 5 litrów.Piersi zaczynają się zmieniać już po 2 miesiącu ciąży, to wszystko za sprawą działających hormonów: estrogenów i progesteronu.

Mamy więc już dwie przyczyny, które prowadzą do pojawienia się bólów kręgosłupa. Duży brzuch, który sam w sobie sporo waży i powoduje, że kręgosłup lędźwiowy musi te dodatkowe kilogramy dźwigać. Do tego dochodzą piersi, gotowe do wykarmienia malucha, albo dwóch, które również zmieniają nam dotychczasową postawę ciała. Większy biust powoduje, że zaczynamy się garbić. Im bardziej zapadamy się w sobie, tym większy ciężar dźwigają nasze mięśnie. Tym samym kobieta w ciąży może zacząć odczuwać bóle w odcinku piersiowym kręgosłupa lub bóle szyi.

Jak to wygląda zobaczcie na filmie.


Niestety to jeszcze nie koniec. Prawdopodobnie nasz organizm z kilkoma kilogramami tu i tam przez okres kilku miesięcy, dał by sobie radę, i nie byłoby manifestacji w postaci bolących pleców. Dochodzą jednak HORMONY i to one wraz z dodatkowym obciążeniem wygrywają bitwę. To właśnie relaksyna (i jej relaksujące działanie) a także inne hormony płciowe są odpowiedzialne za zwiększenie elastyczności tkanki łącznej i kolagenowej, co prowadzi do większej ruchomości w stawach krzyżowo-biodrowych i spojeniu miednicy. I gdyby nie one, to nie można by było urodzić dziecka (dzięki nim miednica na tyle się rozszerza, że główka dziecka może się przecisnąć). Ale też przez to, że więzadła się rozluźniają, kobiety w ciąży odczuwają ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dlatego też hormony, które są absolutnie niezbędne będą jednocześnie sprzyjały pojawieniu się lub zwiększeniu bólu w odcinku lędźwiowym.

ciaza1

Podsumowując: większy biust, powiększający się brzuch i hormony to trzy czynniki, które nie pozostają bez znaczenia dla kręgosłupa ciężarnej kobiety.

Jak możemy sobie pomóc?

  • Cofnij brodę.
  • Ściągnij łopatki i opuść barki.
  • Napnij pośladki i schowaj miednicę pod siebie.
  • Delikatnie ugnij kolana.

ciaza2