Rozmiar tekstu

 

Czy Twoje ciało lubi siedzieć?

Nie za bardzo.
Faktem jest, że siedzenie przez krótką chwilę pomaga nam zredukować napięcie w mięśniach lub pozwala odpocząć po ćwiczeniach. Jednakże dzisiejszy styl życia zmusza nas do spędzania dużo większej ilości czasu w pozycji siedzącej niż jest to wskazane. Niestety nasz organizm nie jest stworzony do statycznego trybu życia. Nasze ciało stworzone jest do ruchu!

Jak to wygląda od środka?
Organizm człowieka składa się z przeszło 360 stawów i ponad 700 mięśni. Dzięki temu możemy wykonywać mnóstwo różnych, płynnych ruchów. Taka budowa pozwala nam również zachować odpowiednią postawę, mimo działającej na nasze ciało siły grawitacji.

Krew krąży po całym ciele prawidłowo je odżywiając. Komórki nerwowe funkcjonują, żeby móc poruszać mięśniami, a skóra jest elastyczna po to, by można było wykonywać ruch.


Skoro całe nasze ciało jest stworzone do ruchu, to co się dzieje kiedy się nie ruszamy?

krzesło


Kręgosłup
Kręgosłup, w dużym uproszczeniu, zbudowany jest z kręgów oraz dysków, które znajdują się pomiędzy nimi. Mięśnie, więzadła i stawy otaczają kręgosłup i trzymają go w całości. Długotrwała pozycja siedząca powoduje, że kręgosłup znajduje się stale w pozycji pochylonej, a barki są wysunięte do przodu. Taka sytuacja powoduje stałe obciążenie kręgów. Dyski są uciśnięte, a więzadła i mięśnie cały czas nadmiernie napięte w celu utrzymania ciała w takiej pozycji.

Płuca
Zgarbiona pozycja z opuszczonymi barkami zmniejsza powierzchnię oddechową klatki piersiowej. Płuca mają za mało miejsca żeby prawidłowo nabierać powietrza podczas oddychania. Przez to mniejsza ilość tlenu dostaje się do krwi.

Nogi
Siedząc, nasze nogi pozostają stale w zgiętej pozycji, to skutkuje niedokrwieniem niektórych grup mięśniowych. Niedokrwienie może się objawiać w postaci drętwienia lub nadmiernej opuchlizny nóg. W miejscu gdzie jest największy ucisk, nerwy, żyły lub tętnice mogą zostać zablokowane. Uciśnięty nerw powoduje drętwienie, a uciśnięte naczynie krwionośne, opuchliznę.

Tkanka tłuszczowa
Podczas siedzenia spalamy dużo mniej tłuszczów niż podczas ruchu.

Mózg
Podczas pracy umysłowej zazwyczaj przebywamy w pozycji siedzącej. Niestety podczas siedzenia, płuca są słabiej dotlenione, a co za tym idzie, krew która zaopatruje wszystkie komórki naszego ciała, w tym mózg, również. Słabo natleniony mózg pracuje wolniej, co możemy spostrzec jako spadek koncentracji i uwagi.

Długoterminowe skutki
Badania pokazują, że stałe przebywanie w pozycji siedzącej może powodować rozwój niektórych nowotworów, zawał serca, a także przyczyniać się do problemów z cukrzycą, nerkami oraz wątrobą. Ponadto prowadzi do przedwczesnej śmierci u około 9% populacji w ciągu roku. To przeszło 5 mln ludzi.

Co w takim razie możemy zrobić jeśli musimy siedzieć?

cwicenia

  • Postaraj się nie garbić.
  • Wyprostuj i przeciągnij ciało co jakiś czas.
  • Rób sobie chwilę przerwy co pół godziny. Wstań, przejdź się.
  • Zrozum, że ciało stworzone jest do ruchu, a nie do siedzenia.