Rozmiar tekstu

opalanie

Oddziaływanie promieniowania słonecznego wywiera wiele korzyści dla naszego organizmu. Poprawia samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witaminy D. Jednak nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Docierające do nas światło słoneczne składa się z:

  • Promieni podczerwonych IR (60%)
  • Światła widzialnego (39%)
  • Promieni ultrafioletowych UV (1%)
  • Działanie promieniowania UV

Promieniowanie UV, poza jego wpływem na produkcję i metabolizm witaminy D, jest szkodliwe dla naszego organizmu. Rumień skórny (opalenizna) powstała w wyniku opalania się to nic innego jak reakcja obronna naszego organizmu powstała w skutek uszkodzenia struktur tkankowych. Zmiana koloru skóry i pogrubienie warstwy rogowej naskórka ma charakter obronny. Opalenizna i pogrubienie naskórka ma zapobiec dalszemu wnikaniu promieniowania UV i ograniczyć negatywne skutki biologiczne promieniowania.

 

Rumień fotochemiczny czyli jak powstają oparzenia słoneczne.

Wskutek długiego przebywania na słońcu następuje szereg reakcji chemicznych, które doprowadzają do powstania reakcji zapalnej. Naczynia włosowate rozszerzają się i zaczynają przepuszczać osocze do przestrzeni międzykomórkowej naskórka i skóry właściwej. Jak to rozumieć? Pomiędzy skórą a naskórkiem znajduje się za dużo płynu, powoduje to rozwarstwienie skóry, co możemy zaobserwować w postaci pęcherzy. Jeżeli nie przerwiemy dlaczego procesu opalania, konsekwencje mogą być dużo gorsze.

Rumień fotochemiczny (opalenizna) nie powstaje od razu tylko ujawnia się po kilku godzinach od opalania (średnio od 1 do 6 godz.). Rumień znika w wyniku zgrubienia naskórka z następczym jego złuszczeniem.

spalony

 

Jakie są skutki wielokrotnego, zbyt długiego opalania się?


Posłoneczne starzenie się skóry
W wyniku wielokrotnego opalania się dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastycznych. Skóra staje się mniej elastyczna i napięta, a także odwodniona. W wyniku tego szybciej uwidaczniają się zmarszczki mimiczne i zmarszczki utrwalone. Ponadto skóra staje się szorstka i matowa wskutek pogrubienia naskórka. Częstym objawem są również pojawiające się pajączki. Nadmierne kąpiele słoneczne powodują rozszerzenie światła naczyń, uszkodzenie ich ścian, a w konsekwencji pękanie naczyń krwionośnych. Ciemne, nieregularne plamy pojawiające się głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach są wynikiem nieprawidłowej funkcji melanocytów (komórek pigmentowych).


Nieczerniakowe nowotwory skóry

Powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV, głównie UV B. Wyróżnia się to raka kolczystokomórkowego i podstawno komórkowego skóry.


Czerniak

To najgroźniejszy nowotwór skóry, do którego przyczynia się nadmierna i częsta ekspozycja na słońce w okresie młodości. Rozwojowi czerniaka sprzyja również zbyt długie opalanie się przez osoby starsze. Obecnie przyczyn doszukuje się również w promieniowaniu UV A obecnym w solariach, przy masowym i intensywnym korzystaniu.


Czy są jakieś korzyści z opalania?


Promieniowanie słoneczne korzystnie wpływa na naszą psychikę, poprawia nastrój, działa przeciwdepresyjnie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jednakże ta funkcja spełniona jest za sprawą światła widzialnego a nie UV.

W dzisiejszych czasach wszystkie niemowlęta objęte są profilaktyką rozwoju krzywicy i dostają preparaty witaminy D doustnie, które w pełni zaspokajają ich zapotrzebowanie na tą witaminę. Nie ma więc potrzeby narażania niemowląt czy dzieci starszych na bezpośrednie działanie promieniowania UV.


Jak chronić się przed promieniowaniem słonecznym?

  • Należy ograniczyć czas przebywania na słońcu zwłaszcza w godzinach 11-15
  • Należy pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej i nakryciu głowy, które chronią nas przed udarem cieplnym i porażeniem słonecznym
  • Należy stosować okulary ochronne zawierające filtr UV
  • Należy zabezpieczać skórę za pomocą odpowiednich kremów z filtrami SPF minimum 15

olejek


Co to jest współczynnik SPF?


SPF (sun protection factor) informuje nas o ochronie przed promieniowaniem UVB. Współczynnik SPF wskazuje ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu po użyciu kremu z filtrem.

Przykład: Użycie kremu SPF 10 oznacza, że jeżeli rumień u danej osoby, bez filtra, pojawi się po 30 min. opalania, to po użyciu kremu z filtrem SPF 10, rumień pojawi się po 5 godzinach.

10 x 30 min. = 300 min. = 5 godz.Bibliografia:

Kasprzak W., Mańkowska A. Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2010
http://www.if.pw.edu.pl/~meteo/slonce.html, dostęp 12.05.2015