Rozmiar tekstu

ból2

 

Bolą cię plecy? Jeśli tak, to nie różnisz się od 80% społeczeństwa. Tyle właśnie osób doświadczy bólu ze strony swoich pleców przynajmniej raz w życiu. Bóle pleców stały się obecnie chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Niektórzy autorzy uważają, że bóle kręgosłupa to normalne zjawisko występujące w życiu człowieka. 

Bóle kręgosłupa powszechnie opisywane jako bóle pleców, są jedną z najczęściej występujących dolegliwości i dotyczą zwykle kręgosłupa lędźwiowego. Niesie to za sobą ogromne konsekwencje medyczne, społeczne i ekonomiczne. Współczesna medycyna ma wciąż problem z właściwą diagnostyką i leczeniem bólów kręgosłupa. Wynika to ze zbyt małej wiedzy na ten temat oraz z faktu bagatelizowania tego zjawiska jako problemu społecznego.

 


Czy wiesz, że...
Bóle kręgosłupa najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia?


 

Większość bólów pleców powstaje w wyniku przeciążeń kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych.

Do przeciążenia kręgosłupa dochodzi gdy działanie mechaniczne przekracza wytrzymałość fizyczną lub wydolność poszczególnych elementów kręgosłupa: więzadeł, mięśni, krążków międzykręgowych lub stawów.

 

Jakie sytuacje mogą spowodować wystąpienie dolegliowości bólowych?

W niektórych przypadkach ból pojawia się nagle, bez przyczyny, podczas wykonywania typowych czynności dnia codziennego tj. schylanie się czy skręt tułowia.

W innych przypadkach moment pojawienia się bólu jest bardzo jasny i wyrazisty: nadwyrężenie pleców podczas podnoszenia ciężarów, np. podnoszenie ciężkiego pudła z ziemi lub wkładanie ciężkiej walizki do bagażnika samochodowego. Tego typu obciążenia mogą spowodować, że następnego dnia nie możemy wstać z łóżka.

Kolejną przyczyną jest niewłaściwy tryb życia, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i brak aktywności fizycznej, które prowadzą do przeciążenia w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa, rozluźnienia mięśni i więzadeł, co w konsekwencji powoduje wystąpienie przewlekłej bolesności.Pamiętaj!

Długotrwała praca siedząca nadmiernie obciąża twój kręgosłup.

Gwałtowne podnoszenie ciężkich przedmiotów może narazić cię na ostry ból pleców.

Ruch jest najlepszym lekarstwem dla twojego kręgosłupa.Bibliografia:

Tanner J., Bóle pleców, przeł. M. Witkowska, Warszawa, Wydawnictwo Laurum, 2012
Kiwerski J., Fiutko R., Bóle kręgosłupa. Poradnik dla Ciebie, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997
Domżał T. M., Neurologiczna postępowanie w bólach krzyża – standardy i zalecenia, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010; 6 (2): 59-69