Rozmiar tekstu

ból2

 

Bolą cię plecy? Jeśli tak, to nie różnisz się od 80% społeczeństwa. Tyle właśnie osób doświadczy bólu ze strony swoich pleców przynajmniej raz w życiu. Bóle pleców stały się obecnie chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Niektórzy autorzy uważają, że bóle kręgosłupa to normalne zjawisko występujące w życiu człowieka. 

Bóle kręgosłupa powszechnie opisywane jako bóle pleców, są jedną z najczęściej występujących dolegliwości i dotyczą zwykle kręgosłupa lędźwiowego. Niesie to za sobą ogromne konsekwencje medyczne, społeczne i ekonomiczne. Współczesna medycyna ma wciąż problem z właściwą diagnostyką i leczeniem bólów kręgosłupa. Wynika to ze zbyt małej wiedzy na ten temat oraz z faktu bagatelizowania tego zjawiska jako problemu społecznego.

 


Czy wiesz, że...
Bóle kręgosłupa najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia?


 

Większość bólów pleców powstaje w wyniku przeciążeń kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych.

Do przeciążenia kręgosłupa dochodzi gdy działanie mechaniczne przekracza wytrzymałość fizyczną lub wydolność poszczególnych elementów kręgosłupa: więzadeł, mięśni, krążków międzykręgowych lub stawów.

 

Jakie sytuacje mogą spowodować wystąpienie dolegliowości bólowych?

W niektórych przypadkach ból pojawia się nagle, bez przyczyny, podczas wykonywania typowych czynności dnia codziennego tj. schylanie się czy skręt tułowia.

W innych przypadkach moment pojawienia się bólu jest bardzo jasny i wyrazisty: nadwyrężenie pleców podczas podnoszenia ciężarów, np. podnoszenie ciężkiego pudła z ziemi lub wkładanie ciężkiej walizki do bagażnika samochodowego. Tego typu obciążenia mogą spowodować, że następnego dnia nie możemy wstać z łóżka.

Kolejną przyczyną jest niewłaściwy tryb życia, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i brak aktywności fizycznej, które prowadzą do przeciążenia w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa, rozluźnienia mięśni i więzadeł, co w konsekwencji powoduje wystąpienie przewlekłej bolesności.



Pamiętaj!

Długotrwała praca siedząca nadmiernie obciąża twój kręgosłup.

Gwałtowne podnoszenie ciężkich przedmiotów może narazić cię na ostry ból pleców.

Ruch jest najlepszym lekarstwem dla twojego kręgosłupa.



Bibliografia:

Tanner J., Bóle pleców, przeł. M. Witkowska, Warszawa, Wydawnictwo Laurum, 2012
Kiwerski J., Fiutko R., Bóle kręgosłupa. Poradnik dla Ciebie, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997
Domżał T. M., Neurologiczna postępowanie w bólach krzyża – standardy i zalecenia, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010; 6 (2): 59-69