Rozmiar tekstu

ce

Przyczyn powstawania skórki pomarańczowej jest kilka. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: na te, na które nie mamy wpływu i na te, z którymi możemy walczyć.

 

Czynniki na które nie mamy wpływu to: geny, rasa i hormony.

  • Geny.  Niestety jeśli u naszej mamy, cioci czy babci występował cellulit, to isnieje duże prawdopodobieństwo, że u nas też wystąpi.
  • Rasa. Kobiety rasy białej są bardziej narażone na wystąpienie cellulitu niż kobiety pochodzenia azjatyckiego czy afroamerykańskiego.
  • Hormony. Pierwsze objawy cellulitu pojawiają się u kobiet tuż po okresie dojrzewania. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, zwłaszcza zbyt dużym poziomem estrogenów. Estrogeny są odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczów w komórkach tłuszczowych. Nadmiar estrogenów może też prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków (zmiany tego typu możemy zaobserwować podczas miesiączki, w czasie okresu dojrzewania, czy podczas ciąży).


Czynniki na które mamy wpływ to: dieta, aktywność fizyczna, noszenie zbyt ciasnych ubrań i wysokich obcasów, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, stres.

  • Dieta. Celluit uwielbia słodycze, śmieciowe jedzenie, dużą ilość soli, (która zatrzymuje wodę w organizmie).
  • Aktywność fizyczna. Im mniej się ruszamy tym większe prawdopodobieństwo, że cellulit się zwiększy. Dlaczego? Ponieważ mięśnie stają się coraz słabsze, wiotczeją a ich miejsce zastępuje tkank tłuszczowa. Ponadto mięśnie działają jak pompa. Podczas ruchu zasysają krew z dolnych części ciała. Jeżeli mało się ruszamy, pompa mięśniowa nie działa prawidłowo i prowadzi to do powstawania obrzęków.
  • Noszenie zbyt ciasnych ubrań i butów na wysokim obcasie. Noszenie zbyt obcisłej odzieży i butów na wysokim obcasie powoduje ucisk na naczynia krwionośne, które nie mogą prawidłowo funkcjonować, co prowadzi do powstawania obrzęków i do rozwoju cellulitu.
  • Palenie papierosów i alkohol. Palenie papierosów wpływa na mikrokrążanie, natomiast nadmierne spożywanie alkoholu pobudza magazynowanie tłuszczów w komórkach tłuszczowych.
  • Stres. Życie w ciągłym stresie ma wpływ na układ hormonalny (kortyzol), który powoduje, że tkanka tłuszczowa zaczyna się odkładać w niektórych częściach ciała.

 


W skrócie:

Na niektóre czynniki nie mamy wpływu: geny, rasa, hormony.

Ale jeszcze więcej jest tych, na które możemy zaradzić: dieta, aktywność fizyczna, noszenie zbyt ciasnych ubrań i wysokich obcasów, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, stres.


Bibliografia:

Hexel D., Soirefmman M. Cosmeceuticals for cellulite, Semin Cutan Med Surg.2011 Sep;30(3):167-70

Avram Mathew M. Cellulite: a review of its physiology and treatment, J Cosmet Laser Ther 2004; 6: 181–185
Janda K., Tomikowska A. Cellulit - przyczyny, profilaktyka, leczenie, Rocznik Pomorskiej Akademii w Szczecinie, 2014, 60, 1, 29-38