Rozmiar tekstu

cellu

 

Cellulit to przypadłość, która dotyczy głównie kobiet, pojawia się u coraz młodszym wieku. I nie dotyczy on tylko osób z nadwagą. Szczupłe panie również mogą się z nim borykać. Cellulit to problem, który dotyczy 85-98% kobiet bez względu na rasę.

Dlaczego problem ten dotyczy właściwie tylko jednej płci?

Powodem są estrogeny – żeńskie hormony, które niestety sprzyjają powstawaniu cellulitu. Ponadto kobiety mają inną budowę tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.
Objawami cellulitu jest „skórka pomarańczowa” powstająca w wyniku obrzmienia naskórka oraz zwiotczenie skóry, która przybiera nieregularny kształt „materaca” – w jednym miejscu skóra jest  bardziej napięta, w innym mniej. Często obserwujemy też u siebie zmianę koloru skóry. Początkowo skóra jest biaława, później może zmienić barwę na lekko niebieskawą, a w zaawansowanym stadium staje się żółtawoszara. Początkowa bladość skóry wynika z nieprawidłowego krążenia, niebieski odcień w kolejnym etapie rozwoju cellulitu powstaje w wyniku zastoju krwi żylnej. Żółtawoszary kolor spowodowany jest przebudową tkanki łącznej.


Skąd się bierze cellulit?

Chociaż cellulit jest tak powszechnym zjawiskiem to mechanizm jego powstawania nie został jeszcze do końca wyjaśniony. Dlatego też walka z nim jest bardzo trudna. Musimy bowiem działać na wielu obszarach.

Za przyczynę powstawania cellulitu bardzo często uważa się  nieprawidłowe mikrokrążenie. Komórki tłuszczowe są za mało odżywione, co prowadzi do zaburzeń w ich matabolizmie. Komórki tłuszczowe zaczynają się „rozpychać” i uciskać na naczynia krwionośne. To utrudnia krążenie krwi i limfy, tworzą się zastoje, wysięki i obrzęki a to prowadzi do powstania stanu zapalnego. Stan zapalny powoduje przerost włókien białkowych, które da się wyczuć pod skórą w formie nierówności, zgrubień i guzków.

 

Cellulit wodny czy tłuszczowy?

Cellulit wodny jest twardy i występuje u kobiet, których waga nie zmieniła się w ostatnim czasie, jest widoczny w różnych pozycjach ciała, często towarzyszą mu rozstępy.

Cellulit tłuszczowy jest miękki i występuje u kobiet mało aktywnych, które schudły. Pod skórą widoczne są pofałdowania i obrzmienia. Dzieje się tak ponieważ mięśnie są za mało napięte, lub w skutek przyjmowania leków odwadniających.


Jakie są etapy rozwoju cellulitu?

  • I stopień – zmiany w skórze są niewidoczne „gołym okiem”.
  • II stopień – widać już zmian na skórze, jak uciśniemy skóra staje się blada, zimna i nie jest już tak elastyczna.
  • III stopień – widać zmiany skórne, a gdy uciśniemy skórę powoduje to ból. Skórka pomarańczowa widoczna jest już w spoczynku, w głębszych warstwach można wyczuć charakterystyczne ziarnistości i zgrubienia. Elastyczność skóry jest znacznie obniżona.
  • IV stopień – widoczne są wszystkie zmiany jak w III stopniu, ponadto guzki są dużo bardziej wyczuwalne i bolesne, skóra staje się bardziej pofałdowana. Zmiany na skórze widoczne są już nawet po rozluźnieniu mięśni.


W skrócie:

Cellulit to problem dotyczący głównie kobiet.

Mechanizm powstawania nie jest do końca poznany.

Może występować w dwóch rodzajach: wodnej i tłuszczowej.

Im wcześniejszy etap rozwoju cellulitu, tym łatwiej z nim walczyć.


 


Bibliografia:
Gałązka M., Galęba A., Nurrein H. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430
Janda K., Tomikowska A. Cellulit - przyczyny, profilaktyka, leczenie, Rocznik Pomorskiej Akademii w Szczecinie, 2014, 60, 1: 29-38